Kadıköy’de “Bu kadar vergi yeter, inin sırtımızdan” diyerek, fahiş vergileri protesto eden gruba sert müdahale

Sürekli artan vergilerden bıkan bir grup vatandaş, Halkevleri öncülüğünde Kadıköy’de itiraz eylemi düzenledi. “Bu kadar vergi yeter, inin sırtımızdan” pankartı taşıyan eylemciler polis tarafından yaka-paça gözaltına alındı.

Kadıköy Süreyya Operası önünde gerçekleşen eylemde, basın açıklamasını yapan Tuğçe Özçelik ve Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay dahil 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında polisin sert müdahalesine tepki gösteren yurttaşların da olduğu bildirildi.

Sendika.org’un haberine göre, basın açıklaması sürerken saldırıya geçen polis 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar ters kelepçeli halde polis araçlarında darbedildi. Yurttaşlar polise tepki göstererek şiddete engel olmaya çalıştı. Ancak polis hem şiddete tepki gösteren yurttaşları hem de görüntü alan basın emekçilerini tartakladı ve uzaklaştırmaya çalıştı.

Eylem Kadıköy sokaklarında, iktidarı ve polis saldırısını teşhir eden konuşmalarla sürdürüldü. Daha sonra Khalkedon Meydanı’nda buluşan Halkevciler, “Bizler haklarımızı savunmaktan vergi zulmüne dur demekten bir an olsun vazgeçmeyeceğiz. Bu ülkeyi rüşvetle, yolsuzlukla yönetemeyeceksiniz. Bu ülkenin gerçek sahipleri buna izin vermeyecek” dedi.

Gözaltına alınanlar gece saatlerinde serbest bırakıldı. Yalnızca Çağdaş Öztürk, polislerin şikayette bulunması nedeniyle serbest bırakılmadı.