Bostancı’daki “Hügnen Evi ve Bahçesi” hakkında bilmeniz gerekenler

Kadıköy Bostancı’daki “Hügnen evi ve bahçesi”, İstanbul’da doğal sit alanı olan 11 dönümlük bir arazide turizm yeri olarak ilgi çekiyor. “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescillenen Kadıköy Bostancı sahilindeki 11 dönümlük parsel, arşivlerde “Hügnen evi ve bahçesi” olarak biliniyor.

Anıt ağaçlarla kaplı arazide 2 tarihi köşk bulunuyor. Köşklerden biri Haydarpaşa Garı’nın ilk müdürü Alman Edouard Huguenin tarafından yaptırılmıştı. Bu nedenle köşk “Hügnen evi ve bahçesi” olarak biliniyor. Tarihi köşkün bulunduğu parsel, 1975 yılında üzerindeki yetişmiş ağaçlar dolayısıyla “Doğal Sit” alanı ilan edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 4 Aralık 2017 tarihli kararı ile Kadıköy Bostancı’daki 11 dönümlük parselin tamamını “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kullanım Alanı” olarak tescillendi.

Hügnen Evi tarihi

Haydarpaşa Garı’nın ilk müdürü Al­man uy­ruk­lu Bay Hüg­nen Bos­tan­cı’da de­niz kı­yı­sın­da yaz­lık bir ‘kâ­şa­ne’ olarak yapılmıştır. 1980’li yıllara kadar eğlence yeri ve kulis alanı olarak kullanılmıştır. Rantçıların da dikkatini uzun yıllardır çekmiş, ancak henüz otel yapılmamıştır.

Hügnen Evi ve Bahçesi nerede?

hugnen evi konumu
Hügnen Evi ve Bahçesi konumu
Fotoğraf lisansı: Maxar Technologies

Bostancı Mahallesi, Kasadar Sokak No: 8-10, 34744 Kadıköy/İstanbul adresinde bulunan Hügnen evi ve bahçesi, ilgi çekmeye devam ediyor. Denize 200 metre, Bostancı İskelesi yakınında, Marmaray’a 400 metre uzaklıktaki arazi, dikkat çekiyor. Google Haritalar konumu: Bostancı Hügnen Evi.