Yediemin Otoparkı satılık ve icralık araçlar

İstanbul’da araçların çekildiği otoparklarda bulunan hacizli araçların satışına başlandı. Peki Yediemin Otoparklarında bulunan satılık ve icralık araçların satışı için ne yapmak gerekir?

Yapılan son düzenlemeye göre, muhafaza edilmesine gerek kalmayan araçları öncelikle aracın sahibi teslim alabilecek. Peki Yediemin Otoparkı hacizli araçların son durumu nedir? Yediemin Otoparkı icralık araçların satışı başladı mı? İşte 7 emin otoparkı satılık araçlar hakkında detaylar.

Yediemin Otoparkı satılık araçlar

Yediemin Otoparkı satılık araçlar için süreç başladı. Hacizli olan 700 bin aracın satılması için düzenleme çıktı. Yediemin Otoparkında bulunan 700 bin icralık araçla ilgili düzenlemeye göre, araçların satışına dair çalışmalar başladı.

18 Ekim 2023’te Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Kasım 2023’te bu doğrultuda yürürlüğe giren tebliğe göre Yediemin otoparklarında bulunan hacizli araçların satışı yapılacak.

Hacizli araçların satışına ilişkin konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Hacizli malların yedieminlerde çürümesinin önüne geçecek uygulamayı 1 Kasım’da başlatıyoruz” dedi.

Yediemin Otoparkı’ndan nasıl araç satın alınır?

Karara göre, icralık araçlar üzerinde haciz kararı kalkmasına rağmen yediemin otoparklarında muhafaza edilen araçları öncelikle mülkiyet sahibi teslim alabilecek.

Sahipleri tarafından alınmayan araçlar ise Adalet Bakanlığı’nın UYAP Sistemi üzerinden internet ortamında ihale usulü ile satışa sunulacak. İhalelere katılmak için T.C. vatandaşı olmak ve belirlenen teminat bedelini yatırmak yeterli olacak.

Araç satın alınmadığı takdirde ise bu teminatlar geri ödenecek. İlk etapta mülkiyet sahibinin aracı teslim alması istenecek. Eğer alınmaz ise haciz koyan alacaklıya bu araçlar sunulacak. Haciz koyan alacaklı da aracı satın almazsa, araç satışa çıkartılacak.

Bu noktada araç bedelini bilirkişi belirleyecek.