İETT’yle uzlaşamayan otobüsçüler ‘çözüm olmazsa’ hiç sefere çıkmayacak

İETT’nin geçen günlerde sefere çıkmayan özel halk otobüsü işletmecilerinin araçlarını ‘muayene’ adı altında bağladığı öne sürüldü. Otobüs işletmecileri araçlarını çekebileceklerini bildirdi.

Geçen günlerde otobüsçüler kontak kapatmıştı. (Fotoğraf: DHA) Özel otobüs işletmecileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kendilerine aylık olarak maliyetlerini karşılamaları için verdiği paranın yetmediğini belirterek 9 Mart’ta yarım gün sefere çıkmamıştı.

İBB de kontak kapatan işletmeciler hakkında sözleşmeye uymadıkları gerekçesiyle yasal işlem başlatıldığı açıklanmış ancak detay verilmemişti.

Şoförler boşta

İş bırakmayı organize eden Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Kemal Çetin, İETT’nin araçlarını ‘fazladan’ denetime aldıklarını, çalışan araçları ‘muayene’ diyerek çağırıp bağladıklarını ifade etti.

Çetin, şu an 300’e yakın araçlarının bağlandığını anlatarak toplantı yaptıklarını, sorunun çözülmesini umduklarını belirterek otobüslerin maliyetlerinin mahkeme kararıyla sabit olduğuna dikkat çekti.

Sendika başkanı şöyle devam etti: “51 bin Türk Lirası, 50 bin 570 Türk Lirası zam da geldi onunla 52 bin 55 bin civarında. Cuma günü gelen hakediş ise 28 bin-30 bin Türk Lirası. Bu da belgelerle sabit. Dediğim gibi İETT şu an denetim adı altında bizim araçlarımıza iş vermiyor. Çözüme ulaşırsa işlerimize devam edeceğiz. Şoförlerimiz şu an boşta. 2 bin 500 şoför var, bunların aileleri var. Günde 1 milyon İstanbulluya hizmet veriyoruz.”

Çetin, trafikte oluşabilecek yoğunluğu gidermek için İETT’den emekli şoförlerin seferlere çıkartıldığını anlatarak “İETT emekli şoförlere de iş verdi, bu da yasal değil. Toplu taşımada emekli şoförleri çalıştırmak bence doğru değil. Madem İETT’nin böyle bir parası vardı, bizlere verseydi… Şoförlerimizin maaşlarını ödemiş olurduk. Yeni muayeneden çıkmış aracı tekrar muayeneye çağırmış ve bugün iş vermiyor. Takdir kamuoyunun” diye konuştu.

Daha büyük grev kapıda

Konunun çözümü için görüşmelerin ve çalışmalarının sürdüğünü belirten Çetin, “Çözüme ulaşmadığı taktirde bizimde tek yapacağımız şey var; araçlarımızı çekip, araçlarımızı durduracağız. Yapacak da başka bir şey yok. Siz 28-30 bin lira alıp da 50-55 bin TL olan bir gideri bir işadamı olarak yürütebilmek mümkün değil. Çoğu arkadaşımız şoför maaşlarını ödeyemedi” dedi.

‘Gideri mi fazla gösteriyor?’

Sendika üyesi bir erguvan otobüs işletmecisi ise araçlarının tamir parasını ödeyemediğini belirterek, “İki aracım tamirde, parasını ödeyip çıkaramıyorum. Otobüs A.Ş.’den kiralık araç aldım çalıştırıyorum. Soruyorum… Bugün İETT 3 bin kilometre yol yapıyor, ’75 bin lira giderim var’ diyor. Biz 7 bin kilometre yol yapıyoruz, bize veriyorlar 28 bin lira. İETT kendi araçlarına fazla gider mi gösteriyor ki bu kadar yapıyorlar, bilmiyoruz” dedi.

Bir başka işletmeci ise şunları kaydetti: “Biz cuma günü 250 araçla sesimizi duyurmak için iş yavaşlattık ama bugün araçlarımızın muayenesi olmasına rağmen hala 300 aracımızı çeşitli sebeplerden araçlarımızı garaja çağırarak muayene etmeye çalışıyor. Peki şu an da İstanbul halkı mağdur olmamış mı oluyor?”