İstanbul’da deniz suyu geri çekildi

İstanbul’da deniz suyu geri çekildi. İstanbul’un bazı ilçelerinde deniz suyunun çekilmesi 25 metreyi buldu. Çekilmenin etkisiyle deniz kıyısında küçük adacıkların oluştuğu da görüldü. Vatandaşlar tsunami paniği yaşanırken, çekilmenin ardından herhangi bir olay meydana gelmedi.

Deniz suyunun çekildiği zaman deniz kenarında yürüyüş yapan vatandaşlar, deniz suyunun çekilmesini fark ettiği anda deprem ve tsunami korkusu yaşadı. Ancak uzmanlar deniz suyu çekilmenin nedeninin Lodos’tan kaynaklı olduğunu belirtti.

Deniz suyu çekilmesi gelgit olayı

Deniz suyu çekilmesi gibi doğa olaylar özellikle poyraz estiği zaman denizin güneye doğru çekilmesiyle geçmişte de sıklıkla gözlenen bir doğa olayı olarak biliniyor. Tamamen deniz çekilmesi gelgit olayıyla alakalı bir şey. Bu durumda vatandaşların deprem ya da tsunami korkusuna kapılmasına gerek kalmıyor.

Fakat geçmişte tsunami meydana gelen bir çok olayda felaket öncesinde deniz suyunun metrelerce çekilmesi halen unutulmuyor. Deniz suyu çekilince deniz üstünde küçük adacıklar ve deniz dibindeki batıkların ortaya çıkışı meydana geliyor.