Ebubekir Taşyürek kimdir? Biyografisi ve memleketi

AK Parti’nin 2019 yerel seçimlerde Kartal’dan belediye başkan adayı olan Ebubekir Taşyürek 1960 yılında Erzurum’un Murat Paşa Mahallesi’nde doğdu. 59 yaşındaki Taşyürek, İstanbul’a taşındıktan sonra kısa sürede İstanbul’un politik arenada aktif simalarından biri haline geldi.

İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimini Erzurum’da tamamlayan Taşyürek, 1982 yılı Haziran ayında Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Ardından İstanbul Maltepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Ana Bilim Dalının Yönetim Bilim Dalında Yüksek Lisans Programına katıldı.

Oğlunun düğününü Kadir Topbaş kıydı, şahidi ise Egemen Bağış

Kadir Topbaş ve Aziz Babuşçu’ya yakınlığı ile bilinen Taşyürek, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeliği, 2007 ve 2008’de Ekonomik İşlerden sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı ve 2011 yılında İstanbul 1.Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi’nin Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Topbaş görevden alınmadan önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı olan Abubekir Taşyürek’in oğlunun düğün-nikah töreni Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi tesislerinde yapıldı. Çok üst düzey protokol katılımının gerçekleştiği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıydığı düğünde şahitlikleri AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AB Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış ve AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Belma Satır yaptı.

İstanbul’da politik arenada aktif simalardan

2009 Mart yerel seçimlerde AK Parti’den Belediye Meclis Üyesi seçilen Ebubekir Taşyürek, 2009 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Plan Bütçe Komisyonu ve Denetim Komisyonu Başkanlıkları görevlerini 2014 Mart dönemine kadar yürüttü.

2014 Mart yerel seçimlerinde yeniden AK Parti’den Belediye Meclis Üyesi seçilen Ebubekir Taşyürek bu kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği görevini 2016 Nisan ayına kadar yaptı.

Taşyürek geçmişte Kadıköy’den belediye meclis üyesi aday adayı olmuş, 2009’da Ataşehir belediye başkan aday adayı olmuş ve temayülde 1.olmasına rağmen aday gösterilmeyerek Kartal belediye meclisine aday gösterilmişti.

Erzurumlu olduğu için ödül olarak Kartal’ın seçildiği söylentileri de dolaşmıştı.