İstanbul’da ekmek kuyruğu

Kur krizi ve yüksek enflasyon nedeniyle fiyatlar yükseldi, vatandaşlar büyük sıkıntı çekmeye başladı. Ekonominin kötüye gitmesiyle beraber İstanbul’daki Halk Ekmek büfeleri önünde kuyruklar oluştu. Benzer kuyruklar Kartal’daki Halk Ekmek büfeleri önünde de dikkat çekiyor.

Ekonominin kötüye gittiği 2021 yılı sonları ve 2022 yılı başlarında enflasyon ve dolayısıyla fakirlik artarken vatandaşlar daha ucuza ekmek alabilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Halk Ekmek büfeleri önünde kuyruk olmaya başladı. İstanbul’un ilçelerinden Halk Ekmek kuyruğu görüntüleri gelmeye devam ediyor.

Metrelerce uzayan kuyrukta vatandaşların yaşadıkları ekonomik darboğaz kendini gösterdi. Kartal’da ekmek kuyruğu görüntüleri, ekmek kuyruğu Kartal’da görüntülendi. Kartal’da ekmek kuyruğunda metrelerce uzunlukta ve onlarca insan bekliyor, her gün aynı saatte ekmek kuyruğundalar.

Kartal’da objektiflere yakalanan ekmek kuyruğu fotoğraflarını sizlerle paylaşıyoruz. İstanbul Kartal Petroliş Mahallesi’ndeki Halk Ekmek büfesinde Ocak ayında çekilen bu video, ekmek kuyruğundaki vatandaşları gösteriyor.

Kartal’da ekmek kuyruğuna giren vatandaşlar, Halk Ekmek’ten ucuza ekmek almak için bekliyor. Daha fazla ekmek kuyruğu fotoğrafını haberin devamında görebilirsiniz.

Ekmek kuyruğu 2018 yılında da görüntülenmişti

Öte yandan Kartal’da geçmişte de ekmek kuyruğu görüntüleri yaşanmıştı. Aşağıdaki fotoğraf ise 2018 yılından. Kartal’ın Esentepe Mahallesi’ndeki bir Halk Ekmek büfesinde yaşanan ekmek kuyruğunda onlarca insan metrelerce kuyruk oluşturdu. Bu fotoğraf Aralık 2018’te çekildi.

halk-ekmek-kuyrugu

Çok eskiden yokluktan dolayı et, süt, margarin, yağ, benzin ve tüp gaz gibi kaynakların kuyruğunu yaşayan İstanbul artık fakirlikten ekmek kuyruğu yaşamaya başladı. Kuyruklardan bir türlü kurtulamayan ülkede şimdi de ekmek kuyrukları baş göstermeye başladı.

Vatandaşın tükettiği en önemli besin kaynağından biri olan ekmek için artık kuyruklar oluşuyor. Vatandaşlar Kartal’da ekmek alabilmek için sabahın erken saatlerinde kuyruğa giriyor. Her gün saatlerce kuyrukta bekleyerek ekmek alıyorlar.