Hüseyin Sabancı kimdir?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kartal Belediye Meclisi adayı Hüseyin Sabancı ile Kartal hakkında konuştuk. Kartal 24’e özel açıklamalar yapan Hüseyin Sabancı, sorularımızı yanıtladı.

Kartal Belediye Meclisi Aday Adayı olan Hüseyin Sabancı için Kartal CHP ilçe teşkilatında 13 Ocak‘ta yapılacak eğilim yoklamasında 22 aday numarası ile oy kullanabilirsiniz.

1. Sizi tanıyalım: “Kartal’ı adım adım geziyorsunuz. Soğuk havalar size engel olamıyor. Kartal’da çok sevilen ve tanınan bir kişisiniz. Adım attığınız her yerde çok sıcak karşılanıyorsunuz. Küçük yaşlarınızdan beri Kartal’da yaşıyorsunuz. Bir nevi Kartallısınız. Kartal’ı ve sorunlarını en iyi sizin bilmeniz gerekiyor. Aday olma nedenlerinizin altında Kartal sevdası yatıyor diyebilir miyiz? Neden adaysınız?”

1980’de Kartal’da doğdum. Namuslu, başı dik, onurlu, hakkın ve hukukun üstünlüğünü savunan ve dört yetim evlada hem analık hem babalık etmiş işçi emeklisi ve halen ayakkabı boyacılığı yapan bir babanın evladıyım. 10 yaşından itibaren ayakkabı boyacılığı, garsonluk ve temizlik yaparak çalışmaya başladım. 12 yaşında bir erkek çocuğum var. Partimin de olduğu gibi özgürlükçü, laik ve Atatürkçü fikirleri savunan bir yoldaşınız olarak karşınızdayım. İlkokulu Kurfalı İlkokulu’nda, ortaokulu Yakacık İlköğretim Okulu’nda, liseyi Yakacık Lisesi’nde okuduktan sonra Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden 2005 yılında mezun oldum. İş hayatına 1999/2001 yılları arasında özel bir şirkette satış ve pazarlama göreviyle başladım. 2001/2005 yılları arasında bir eğitim kuruluşunda halkla ilişkiler müdürlüğü yaptım. 2005 yılında askerlik görevimi Sivas’ta yaptım. 2006/2008 yılları arasında Baymak’ta 127 bayi ve 14 ilin proje satış müdürlüğünü yaptım. Partiye 1998 yılında üye oldum. CHP’de 2000/2001 yılları arasında gençlik kollarında çeşitli görevlerde bulundum. Halkçı Gençlik Derneği’nde yöneticilik faaliyetlerinde bulunarak umudu kırılmış ve hayattan beklentisi olmayan gençleri partimiz için örgütledik. Kartal’da 15 yıl aradan sonra tekrar parti bayrağımızın dalgalandığı 2009 seçimlerinde seçim koordinasyon merkezinde aktif olarak görev aldım. 2009 yılında görev almaya başladığım Kartal Belediyesi’nde sırasıyla, belediye başkan asistanlığı, özel kalem müdürlüğü, kültür ve sosyal işler müdürlüğü, fen işleri müdürlüğü ve son olarak yazı işleri müdürlüğü görevlerini yaparak 2015 yılında belediyeden ayrıldım. 2016 yılında gayrimenkul, otomotiv ve gıda alanlarında faaliyet gösteren bir şirket kurup ticari faaliyetlerime devam ettim.

2. Ekonomi: Kartal’da ekonomik hayatın canlandırılmasına yönelik ne gibi düşünceleriniz var?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hiç dinlenmemek üzere yola çıkanlar, asla ve asla yorulmazlar” sözünden yola çıktım. Bizler ötekileştirilen değil, birleştiren, ayrıştıran değil, barıştıran, sözün, yetkinin ve kararın öncelikli olarak Kartal halkının olacağı, birlikte yaşayacağı, birlikte yöneteceği, daha çok çalışıp, daha çok üretip, daha çok kazanacağı, adil bir yönetime ve yaşanabilir bir Kartal için adayım.

Gerek toplumumuz, gerek kentimizde hızla artan işsizlik sorununa yerel yönetimler olarak çözüm bulmalıyız. Kentimizde yer alan mahalli temelde (kuaförlük, aşçılık gibi) ve buradan ayrılan büyük sanayi kuruluşlarından yardım alarak meslek edindirme kurslarının açılmasını teşvik edip işsiz insanların meslek sahibi olarak istihdama kazandırılmasını sağlamalıyız.

3. Çevre: Kentsel dönüşüm ve kentleşmeye bakış açınız nedir? Yeşile ve doğaya dair düşünceleriniz nedir? Akıllı şehirler hakkında düşünceleriniz nedir?

2019 seçimlerinde belediye başkanı seçilecek olan kişinin kentin dokusuna, yaşamına, yönetilmesine katkı sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Diğer meclis adaylarının da kentin yükselen, yenilenen, enerji katan bu düşünceleri olduğunu düşünerek onların da belediye bünyesinde kurulabilecek fikir geliştirme ve toplumsal eşitlik birimi üzerinden Kartal halkına katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Her geçen gün bozulan toplum sağlığımızın ve GDO gıdaların tüketimi yerine tamamen organik üretime yönelerek çiftçiden alınan ürünlerin halkın sofrasına en düşük kar marjı ile ulaştırarak toplum sağlığının korunması gerektiğini düşündüğüm için adayım.

Kentsel dönüşümün rant olarak değil, tamamen halkın yararına ve kentin dokusuna uygun yapılaşmaların uygulanması gerektiği düşüncesi için adayım.

Yakacık Aydos’tan baktığımızda o güzel deniz ve doğa manzaralarını kapatan kuleler yerine tarihi dokuyu koruyan bir yapılaşmaya yönelmeliyiz.

İyi bir geri dönüşüm, katı atık depolama ve tesisleştirip üretilmesi projelerini Kartal’a kazandırmalıyız.

4. Gençler ve kadınlar: Gençlerle aranız çok iyi. Gençlikle aranızda muazzam bir uyumunuz var. Gençler politikalarınızda ne kadar yer buluyor? Gençlerin sizden beklentilerini karşılayacak mısınız? Kadınlarla ilgili politikalarınız var mı?

Geleceğimizin gençleri yöneticileri ve idarecileri olması için yetiştirdiğimiz çocuklarımızın artık ülkemizin teknoloji çapında aktif hale getirmek için biran önce dijital araştırmaların yapıldığı ve teşvik edildiği robotik kodlama ve bilim eğitim merkezi gerekmektedir.

Yoldaş Mahir Çayan’ın dediği gibi, “Devrimin gerçekleşmesi için önce kendi içimizde ki devrimi gerçekleştirmeliyiz.” Nasıl Mart 2009’da inanarak, azmederek, sokaklarda ve alanlarda mücadele ederek 15 yılın gericiliğe teslim edilmiş Kartal’da AKP’yi yenmeyi başardık ise bunları da başarmak zor değil.

Her geçen gün artan kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddetin en büyük temel nedenlerinden biri ekonomik özgürlük olmamasıdır. Kadınların toplumdaki yerini ve hassasiyetini, ekonomik özgürlüğünü koruduğumuz ve kazandırdığımız sürece gelişmişlik seviyemiz artar. Kadınlarımıza meslek edindirme kursları açıp istihdama kazandırmalıyız.

Adalet sarayında vatandaşlarımız dilekçe yazdırmak için yüzlerce lira harcıyor. Belediye bünyesinde 10 avukat görevlendirip vatandaşımıza ücretsiz hukuk danışma hizmeti vermeliyiz. Yoksul halkın tespiti yapılıp tüm evlere en az iki öğünü karşılayacak sıcak yemek girmesi için ücretsiz aşevleri kurulmalıdır.

5. Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Kartal’ın ve Türkiye’nin efsane belediye başkanlarından sayın Mehmet Ali Büklü’nün döneminde yapılan Uluslararası kültür ve sanat festivaline Kartal’ımıza tekrar kazandırarak çekim merkezi haline getirmeliyiz.

Son olarak, hiçbir şahsi menfaat gözetmeden halkımın bağımsızlığı ve mutluluğu için savaşan ve bu uğurda darağacına giden Deniz Gezmiş’in kardeşleri ve yoldaşlarıyız.

Bu AKP iktidarının Türkiye’ye nereden girdiğini ve nereden yine gideceğini biliyoruz.

Unutmayalım ki, yerelden gelenler, iktidar olanlar, değerli yoldaşlar, bizler inanır ve mücadele edersek başarılmayacak hiçbir şey yoktur.

Her geçen gün unutulmaya çalışılan, yok edilmeye çalışılan ve hatta put adı ile adlandırılarak büstlerine saldırılan, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ulu önder Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı tarihlere sıkıca bağlı olmalıyız.

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak büyük bir aileyiz. Kendi kentini yönetebilecek erdeme, liyakat ve parti kültürüne bağlı olan bir ilçe halkına ve evlatlarına sahibiz.

İnancım tamdır ki, her ne kadar atamalardan birileri gelmeye çalışsa da Kartalı Kartallılar yönetecek. Selam ve saygılarımla.