Üsküdar Belediyesi camiyi 29.7 milyon TL karşılığında devretti

Üsküdar Belediyesi 29.7 milyonluk vergi borcuna karşılık Çengelköy’deki Güzeltepe Birlik Camisi’nin bulunduğu araziyi hazineye sattı. Belediye, 2013 yılında da kendi mülkiyetindeki araziler üzerinde bulunan 4 camiyi hazineye devrederek 7 milyon liralık borcunu sildirmişti.

Sözcü’de yer alan habere göre, Üsküdar Çengelköy’de Üsküdar Belediyesi’ne ait 4 bin 574 metrekarelik arazi üzerinde bulunan Güzeltepe Birlik Cami ile ilgili Üsküdar Belediye Meclisi’nin Ocak ayı oturumunda dikkat çekici bir karar alındı. Üsküdar Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, caminin bulunduğu arazinin 29 milyon 732 bin 950 TL bedel karşılığında Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmek üzere belediye şirketi Üsküdar Kent Hizmetleri A.Ş’nin tapu tescil tarihi itibari ile oluşacak vergi borçlarına karşılık Maliye Hazinesi’ne devredilmesini istedi.

Talep karar alınmak üzere belediye meclisine havale edildi. 29.7 milyonluk vergi borcunun silinmesi karşılığında Güzeltepe Birlik Cami’nin bulunduğu arazinin hazineye devredilmesine ilişkin karar oy çokluğu ile kabul edildi.

Üsküdar Belediyesi, 2013 yılında da aynı yönteme başvurmuştu. Yine kendine ait araziler üzerinde bulunan Amine Hatun Camisi, Alvarlızade Camisi, Huzur Camisi ve Bahçelievler Camisi’ni toplam 7 milyon 370 bin TL karşılığında hazineye devrederek bu miktardaki vergi borcunu sildirmişti.

Üsküdar Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda da Kirazlıtepe’deki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Esentepe Camisi’ni yıkması tepki ile karşılanmıştı.