Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç kimdir?

CHP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerde Maltepe belediye başkan adayı Ali Kılıç oldu. Peki Ali Kılıç kimdir, kaç yaşındadır ve nerelidir? İşte tüm bu soruların cevabı…

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç 2019 seçimleri için tekrar aday gösterildi. 2014’de Mustafa Zengin’in yerine Maltepe Belediye Başkanı olan Ali Kılıç 2.kez bu göreve talip.

Ali Kılıç kimdir?

Ali Kılıç, 1964 yılında Tunceli Pülümür’de doğdu. Lise yıllarında siyasetle tanıştı.

1980’de yurtdışına çıktı. Almanya’da bir yandan eğitimini tamamladı, bir yandan da dünya görüşü ve hayat felsefesiyle örtüşen bir meslek olan gazeteciliğe başladı.

Uzun yıllar Milliyet Gazetesi Münih Temsilciği yaptı. Savaş gerçeğiyle genç yaşta karşılaştı. Romanya, Afganistan ve Yugoslavya’daki savaşları gazeteci olarak yakından takip etti.

Avrupa’nın en güçlü göçmen örgütü olarak kabul edilen Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nda Genel Başkanlık görevini devraldığında, henüz 30 yaşındaydı.

Daha sonra da Türk–Alman Dostluk Federasyonu Kurucu Genel Başkanı olarak, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı toplumsal mücadeleyi örgütlü olarak yükseltti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 1. Bölge Milletvekili Adayı, Parti Meclisi Üyesi, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yaptı, Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörlüğü görevini de sürdürdü.

2014 Yerel Seçimlerinde yüzde 49.30 oy alarak Maltepe Belediye Başkanı seçildi. 2019 yerel seçimlerinde tekrar belediye başkan adayı gösterildi.