Banliyö tren hattı hasreti sona eriyor

Yaklaşık 7 yıldır kapalı olan ve açılması yılan hikayesine dönen Banliyö tren hattının ne zaman açılacağı netleşti. Mart ayında açılması planlanan tren yolundan Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren hatlarının geçeceği açıklandı. Banliyö tren hattı seçimlere yetişecek.

AK Parti İstanbul adayı Binali Yıldırım katıldığı televizyon programında Banliyö hattının açılışıyla ilgili olarak “Benim edindiğim bilgi, Mart ayının 10’undan itibaren yolculu seferlere başlayacak hale gelecek.”ifadelerini kullandı. Yıldırım, Gebze’den Halkalı’ya giden Devlet Demir Yolları’nın banliyö hattının hizmete geçmesiyle kentteki raylı sistemin 233 kilometreye çıkacağını söyledi.

YHY Kartal’ı es geçecek

Öte yandan YHT ise Kartal’ı es geçecek. Hat üzerinde Yunus, Kartal, Bahar, Atalar ve Cevizli olmak üzere 4 durak yer alan Kartal’da YHY trenleri durmayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan gelecek ay hizmete açılması planlanan hat ile birlikte Ankara’dan kalkan Yüksek Hızlı Trenin Gebze ve Pendik üzerinden Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı’ya ulaşacağını açıkladı.