Yüksek Hızlı Tren (YHT) Kartal’dan geçiyor mu?

Kartal’dan Yüksek Hızlı Tren (YHT) geçip geçmediğini merak edenler için Kartal’dan hızlı tren geçişi ile ilgili kapsamlı bir bilgilendirme kılavuzu hazırladık. Kartal YHT durağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Kartal’dan hızlı tren geçiyor mu diye merak eden vatandaşlar ve bölge esnafı, Gebze – Halkalı tren yolunun devreye girmesiyle beraber YHT’nin Halkalı’ya kadar uzatılmasıyla umuda kapıldı. Ancak YHT Kartal’da durmuyor. En azından fotoğraftaki gibi; kırmızı ışık dışında. Pendik’te duran YHT’nin sonraki durağı Bostancı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Gebze – Halkalı tren yolunda üç hat bulunuyor. Hatlardan ikisi Marmaray için ayrılırken, üçüncü hat ise hızlı tren, yük treni ve diğer bakım trenleri için ayrılmış durumda.

Kartal’a en yakın YHT durağı

Hızlı trenin Pendik’ten sonra devreye alınan yeni hat üzerindeki ilk durağı Bostancı olurken, son durak ise Söğütlüçeşme. Kartal’dan YHT’ye binmek isteyenlerin öncelikle Pendik YHT İstasyonuna gitmesi gerekiyor.

Pendik YHT istasyonuna gitmek için dilerseniz Marmaray trenine binebilir ve Pendik’te inebilirsiniz. Ayrıca Pendik YHT yakınlarından geçen çok sayıda İETT hattı var. Kartal merkezden kalkan 133AK, 132P, 132K veya 133KT’yi tercih edebilirsiniz.

Ayrıca minibüs caddesinden Pendik – Kadıköy minibüsüne binebilirsiniz. Muhtemelen merkezde oturuyorsanız Marmaray ile gitmeyi tercih edeceksinizdir. Trenden indikten sonra Marmaray peronuna geçmeniz gerekiyor.