Gebze – Halkalı tren yolu hattı 10 Mart’ta açılıyor

Yapımı yılan hikayesine dönen banliyö tren hattı fiyaskosu mutlu sonla bitiyor. Gebze’den Halkalı’ya uzanan Marmaray tren yolunun 10 Mart’ta açılmasına karar verildi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşecek olan açılış 10 Mart’ta yapılacak. Yıldırım bugün Zeytinburnu’nda düzenlenen mitingde “Size bir müjdem var. Biraz uzun oldu ama tam oldu. Tren hattımız Gebze’den Halkalı’ya nihayet tamamlandı, 10 Mart’ta itibaren açılıyor” dedi.

Hükumetin yıllardır tamamlayamadığı proje

İstanbulluyu yıllardır mahrum bırakılan banliyö tren hattı, yıllarca tamamlanamaması ve sürekli ertelenmesiyle büyük bir fiyasko oldu. 7 yıl önce kapatılan ve yeniden yapılmaya başlanan tren yolu ancak 2019’da tamamlanabildi. 43 istasyondan oluşan 76 kilometrelik tren yolu hattı 10 Mart’ta kullanıma açılacak.

Hattın bir ucundan diğer ucuna 115 dakikada gidilebilecek. Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikaya, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13,5 dakikaya, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya, Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya inecek.

Kartal’ı pas geçecek

Yüksek Hızlı Tren ise Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında durabilecek, Kartal’ı es geçecek. Ankara’ya gitmek isteyen vatandaşlar Kartal’da istasyon olmasına rağmen Pendik veya Maltepe’ye gitmek zorunda kalacak.

Ankara’dan gelen YHT treni İstanbul’da ilk olarak Pendik’te duracak, ardından Kartal’ı pas geçecek ve Maltepe’ye gidecek. İDO iskelesinin de geçtiğimiz yıllarda Pendik’e taşınmasının ardından YHT’nin de Kartal’ı es geçecek olması Kartallı vatandaşlardan büyük tepki toplarken, ilçenin en köklü devlet hastanesi de kısa bir süre önce Tuzla’ya taşınmıştı.