iPhone’da odak ne işe yarıyor?

iPhone’da odak aracının özelliği, dikkat dağıtıcı unsurları azaltmaya ve mobil cihazlarda sınırlar belirlemeye yardımcı olmaktır.

Apple’ın iPhone’a daha fazla odaklanmanızı sağlayan odak modu, İş, Kişisel, Uyku veya Rahatsız Etme gibi seçeneklere sahip. Artık kullanıcılar, tüm bildirimleri geçici olarak susturmak veya cihazlarında yalnızca istediklerine, örneğin iş etkinliğiyle ilgili olanlara izin vermek için kullanabilecekleri ihtiyaçları için özel bir yaklaşım oluşturabilirler.

Bir odak kilit ekranına bağlandığında, ilgili kilit ekranına kaydırarak etkinleştirebilirsiniz. Benzer şekilde, bir Ana Ekran sayfasını yalnızca bir odakla ilgili uygulamalara sahip olacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Bu, bu odağı açık tuttuğunuz sürece o sayfayı ana ekranınız yapma olanağı verecektir. Ayrıca iPhone, yapılandırdığınız ayarla ilgili uygulamalar ve araç takımları içeren ana ekran sayfaları da önerir. Benzer şekilde, iPhone konumunuzu dikkate alacak ve otomatik olarak etkinleştirebilecektir.

Odak nasıl etkinleştirilir?

Cep telefonunuzdaki odakları kullanmak için “Ayarlar”a gidebilir ve orada çeşitli seçeneklerin olacağı “Odak” seçeneğini bulacaksınız; Rahatsız Etme, Kişisel, Uyku, diğerleri arasında. Bu şekilde, her biri için açıklanan seçeneklerinizi yapılandırabileceksiniz.

Bildirimlerine izin vermek istediğiniz kişileri ve uygulamaları belirttikten sonra Seçenekler bağlantısını görürsünüz. Kilit ekranında sessize alınmış bildirimleri göstermeyi veya bildirim merkezine göndermeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, odaklanma sırasında kilit ekranını karartabilir ve Ana ekranda uygulama bildirim balonlarını gizleyebilirsiniz.

Odakla kullanılacak kilit ekranını değiştirmek için, “Ekranları Özelleştir” altında görüntülenen kilit ekranı önizlemesine dokunabilirsiniz, orada bir kilit ekranı seçebileceksiniz.

Bir odak ayarladıktan sonra, odağı otomatik olarak açılacak şekilde programlayabilir veya Denetim Merkezi’nden açıp kapatabilirsiniz. Uyku odağını ayarladığınızda, bir sonraki yatma ve uyanma saatinizi de değiştirebilir veya sadece ‘Sağlıkta Uykuyu Ayarla’ya dokunarak uyku programınızı ayarlayabilirsiniz.

Kişisel Odak Planı Oluşturun

Öte yandan, sağlanan yaklaşımlar dışında bir etkinliğe odaklanmak istiyorsanız, özel bir yaklaşım oluşturabilirsiniz. Ayarlar’a gidin ve Odak’ta artı seçeneğine tıklayın, orada bir ad gireceksiniz ve odağınızı temsil edecek bir renk ve simge seçebileceksiniz.

Ayrıca kilit ekranı için istediğiniz görüntüyü veya emojileri ve bildirim almayı beklediğiniz ana ekranda görünmesini istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz.

Bir odağı kullanmayı bitirdiğinizde, bildirimlere tekrar izin vermek için hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz. Bir odak devre dışı bırakıldıktan sonra, kontrol merkezinde görünmeye devam edecek ve tekrar kullanılabilir.