İBB’den 44 noktada ‘Park et, devam et’ uygulaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Park Et Devam Et” otopark projesini 44 noktada 14 bin kapasite ile sunuyor. İBB iştiraki olan İspark, sürücülerin toplu taşım araçları ile yolculuk yapmalarını sağlamak için “Park Et Devam Et” (P+R) otoparklarını da yaygınlaştırıyor.

Trafiğin yoğun olduğu kent merkezlerinde, Metro, Metrobüs, Marmaray, Vapur ve diğer ulaşım araçlarına yakın noktalarda bulunan “Park Et Devam Et” otoparklarına yılda 3.5 milyon kişi aracını park ediyor. Sürücüler araçlarını otoparklara bırakarak yürüme mesafesinde olan ulaşım araçlarına binerek trafiğe girmeden gidecekleri noktaya ulaşabiliyorlar.

GÜNDE 100, YILDA 35 BİN KİLOMETRE ARAÇ ÇEKİLİYOR

Bu uygulama ile günde yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda araç kuyruğu trafikten çekiliyor. Bu rakam bir yılda bu otoparkları kullanan sürücüler dikkate alındığında yaklaşık 50 bin kilometre uzunluğunda araç kuyruğunun oluşmasının da önüne geçildiğini gösteriyor. Kent genelinde yıl boyunca 3.5 milyon sürücü araçlarını “park et devam et” otoparklarına bırakarak trafik yoğunluğuna girmeden yollarına Metro, Metrobüs, Marmaray, deniz taşıtı ve toplu taşıma araçları ile devam ediyor.