Fatma Şengül kimdir, neden öldü?

İstanbul Maltepe’de işe gitmek için evinden çıkan Fatma Şengül, sokak ortasında Zeynel Akbaş’ın silahlı saldırına uğradı. Vücuduna 2 kurşun isabet eden Şengül, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Bu makalede Fatma Şengül ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Ardahan nüfusuna kayıtlı Fatma Şengül, eşini kaybetmiş. 3 çocuğuna hem anne hem baba olmuş. Kanseri yenmiş ve hayat mücadelesi vermeye devam ederken öldürüldü. Şengül, ikindi namazı Maltepe Gülsuyu Cemevi’nde sonsuzluğa uğurlandı.

fatma-sengul

Açelya Şengül’den Kartal 24’e açıklama

30 Mart günü evinden işine gitmekte olan Fatma Şengül, iş arkadaşı Zeynel Akbaş tarafından tartışma sonucu, acımasızca katledilmişti. Kartal 24, hayatını kaybeden Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül ile görüştü.

Annesinin hayat mücadelesinin, yirmi yıl önce eşini kaybettikten sonra başladığını, üç çocuğuna hem anne hem baba olan, kanseri atlatan son altı ayda kanserin yeniden nüksettiği süreçte hayata tutunmaya çalışan, ekmeğinde gücünde olmak için çabalarken, biri başına diğeri kalbine isabet eden kurşunla hayatı son buldu.

Açelya annesini kollarında kaybetti. Katilinin bir an önce ağırlaştırılmış cezayı alması için herkese çağrısı var. “Lütfen sesimiz olun! Caninin kendini vurması sonucu iyi hal indirimi almaması için elimizden geleni, elinizden geleni yapmanız bu ülkede yaşayan her kadının sesi olmaktan geçiyor.” diyor. Hep birlikte davanın takipçisi olmaya, dayanışmaya davet ediyoruz.

fatma-2

Fatma Şengül’ün ismi yaşadığı sokağa verildi

İstanbul Maltepe’de 30 Mart 2019’da evinin önünde işe giderken öldürülen Fatma Şengül isimli kadının ismi yaşadığı sokağa verildi. Maltepe Belediye Meclisinde oy birliği ile verilen karara göre, Şengül’ün evinin olduğu Gülensu Mahallesi Erdemli Sokak’ın adı oy birliği ile değiştirildi. İBB Meclisi’nden çıkacak karar sonrasında sokağın ismi, “Fatma Şengül Sokak” olarak değiştirilecek.

fatma-3

Eylül ayının ilk birleşiminde Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde toplanan Maltepe Belediye Meclisi, İstanbul Sözleşmesinin tartışıldığı dönemde kadınlar için çok önemli bir karara imza attı. Toplantıda CHP Maltepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Avukat Songül Aybirdi’nin dilekçesi doğrultusunda, Gülensu Mahallesi Erdemli Sokak’ta 30 Mart 2019 tarihinde evinin önünde öldürülen Fatma Şengül’ün anısına, ikametgâhının bulunduğu sokak olan Erdemli Sokak isminin “Fatma Şengül Sokak” olarak değiştirilmesi kabul edildi.

fatma-1

Fatma Şengül’ün katiline haksız tahrikten ceza indirimi

İstanbul Maltepe’de yaşayan Fatma Şengül’ün 30 Mart günü işe gitmek için çıktığı evinin önünde iş arkadaşı Zeynel Akbaş tarafından öldürülmesine ilişkin davada karar çıktı. 31 Mart’ta Maltepe Gülsuyu Cemevi’nde sonsuzluğa uğurlanan Şengül’ün öldürülmesine ilişkin dava Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görüldü. Davada katil Zeynel Akbaş’a haksız tahrikten ceza indirimi verildi.

Savcı, katil zanlısını tasarlayarak öldürmeden ceza vermeyerek katil zanlısına haksız tahrikten ceza indirimi uygulayarak 18 yıl hapis cezası verdi. Katil zanlısı Zeynel Akbaş, savunmasında tansiyonlu olduğu için cinayeti işlediğini söyledi ve pişman olduğunu belirtti.

fatma sengul

“Annem kanlar içinde son nefesini verirken burada annemi yargıladılar”

Mahkeme sonrası açıklama yapan Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül, mahkemeye tepkisini göstererek, “Bugün burada annemin adaleti değil, erkek adaletinin işlediğini bir kez daha gördük. Anneme katili 5 kurşun sıktı ve 4 kurşun öldürücü yerlerine isabet etti. Katili 18 yıl ceza aldı. Biz bunun gibi hafif cezaların önüne geçmek için il il cadde cadde isyanımızı bütün kadın cinayet davalarında duyurduk. Benim annem gözümün önünde vücudunun her yeri kan bir şekilde son nefesini verirken burada annemin yargılanmasını yaptılar. Annem için tahrik etti dediler. O yüzden öldürdü dediler.” diye konuştu.

Fatma Şengül için adalet istediler

Maltepe’de Fatma Şengül isimli kadının cinayete kurban gitmesiyle ilgili davada katil zanlısı Zeynel Akbaş’a uygulanan haksız tahrik indirimi ile ilgili Kartal’daki Bölge Adliye Mahkemesinde itiraz davası ile ilgili bugün yapılması beklenen duruşma 22 Şubat’a ertelendi. 7 Aralık 2020’de duruşma öncesi çok sayıda kadın Şengül’e destek için Cevizli’deki adliye önünde hazır bulundu. Adalet arayışına katılan kadınlara CHP Kadın Kolları da destek verdi.

fatma sengul2

Hunharca öldürdü, 18 yıl ceza aldı

Maltepe’de yaşayan Fatma Şengül’ün 30 Mart günü işe gitmek için çıktığı evinin önünde iş arkadaşı Zeynel Akbaş tarafından öldürülmesine ilişkin davada katil Zeynel Akbaş’a haksız tahrik indirimi verilerek 18 yıl hapis cezasına çarptırılmasına Şengül’ün ailesi ve avukatları tarafından itiraz edildi. 31 Mart’ta Maltepe Gülsuyu Cemevi’nde sonsuzluğa uğurlanan Şengül’ün öldürülmesine ilişkin davada itiraz duruşması bugün Kartal’daki Bölge Adliye Mahkemesi‘nde görülecekti, ancak dava 22 Şubat’a ertelendi.

fatma sengul3

Çelişkili ifadelerine rağmen “dengesizim, tansiyon hastasıyım, yoksa yapmazdım” diyerek kendini savunan Zeynel Akbaş’a haksız tahrik indirimi verilmesi, vicdanları yaraladı. Mahkeme heyeti, bu kararı verme nedenini ise 4 görgü tanığından sadece birinin verdiği “Fatma Hanım belki hakaret etmiştir” ifadesine dayandırdı. Daha önce Kartal 24’e konuşan Fatma Şengül’ün kızı Açelya, annesinin hayat mücadelesinin yirmi yıl önce eşini kaybettikten sonra başladığını, üç çocuğuna hem anne hem baba olduğunu, kanser hastalığını atlattığını ve son altı ayda kanserin yeniden nüksettiği süreçte hayata tutunmaya çalıştığı sırada öldürüldüğünü söylemişti.