Dolar kaç lira olacak, işte yeni tahmin

Reuters’ın 28 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre dolar/liranın eylül sonu itibariyle 5.9250’yi bulması, bir yıllık sürede ise yüzde 11’den fazla artışla 6.25 seviyesine kadar yükselmesi bekleniyor.

Anket sonuçlarına göre yerel seçimlerin ardından potansiyel belirsizlik ve ABD ile artan gerilim ortamında değer kaybını sürdürmesi beklenen dolar nisan sonunda 5.60 seviyesinde olacak. Söz konusu tarihte dolar/TL’ye yönelik en yüksek beklenti 5.87, en düşük beklenti ise 5.20 seviyesinde.

İşlemcilere göre başta S-400/Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar, yurt içi yerleşiklerin aralıksız devam eden döviz alımları, yüksek işsizlik ve enflasyon TL üzerinde baskı yaratıyor.

Ankete göre dolar/TL’nin üç ay sonra yani haziran sonunda 5.6550q seviyesinde olması bekleniyor.

Reuters’ın mart ayında yaptığı ankette dolar/TL’de altı ay sonrasına yönelik beklentinin medyanı 5.75 seviyesindeydi. Bu medyan kurumun en son anketinde 18 kuruşluk bir yükselişle 5.9250’ye yükseldi.

Liradaki değer kaybına rağmen ankette gelişmekte olan ülke paralarında benzer bir eğilim beklenmiyor. Realin altı ay sonra dolar karşısında yüzde 4’ten fazla değer kazanacağı, dolar/rand paritesinin ise 14.30 ile göreceli yatay kalacağı tahmin ediliyor.

TL dolar karşısında yılbaşında bu yana yüzde 6’ya yakın kayıpta. Kur saat 13:48 itibariyle 5.5865 seviyesinden işlem görüyor.