Gözler kıdem tazminatında

Vatandaşların en önemli çalışma güvencesi olan kıdem tazminatının fona devri gündemde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün açıkladığı yeni reform paketi ile gözler yeniden kıdem tazminatına çevrildi.

Kıdem tazminatı fona

Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak, “Kıdem tazminatı fonunu hayata geçireceğiz.” dedi. Sözcü Gazetesi sosyal güvenlik yazarı Sezgin Özcan bu konunun 8-10 yıldan fazla bir sürede sürekli olarak ısıtılıp masaya konulduğunu söyleyerek, “Konuyla ilgili somut olarak atılmış bir adım yok sadece taslağı var” dedi. Bir çok işçi sendikası ise Kıdem Tazminatı Fonu’na sıcak bakmıyor.

Albayrak, bugün yeni reform paketini açıkladı. Albayrak,” Vatandaşlarımızın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte Kıdem Tazminatı Reformunu da hayata geçireceğiz. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda, sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10’unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz. Finansal sektörün daha sağlıklı işleyişini sağlamak için reel sektör alanında bazı adımlar atılacak.” dedi.