Türkiye Varlık Fonu, Milli Piyango’yu satıyor

Yönetim kurulu başkanlığını AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Türkiye Varlık Fonu, Milli Piyango’nun işletme hakkını 10 yıllığına satarak devrediyor. Genel müdürü Zafer Sönmez, Amerikalı, Avrupalı ve Asyalı şirketler ile MP’nin işletme devri için görüştüklerini açıkladı.

Reuters’e konuşan Sönmez Milli Piyango’ya özellikle yabancı şirketlerden çok büyük bir ilgi olduğunu söylerken, “Bizim adımıza işletme hakkını devir için öncelikle 10 yıllık bir süreç düşünüyoruz. Dünyanın bu konudaki tüm dev şirketleriyle şubat ayından beri görüşüyoruz. Müthiş bir ilgi var, Türkiye’ye girmek ve bu işi yapmak için can atıyorlar. Çünkü ilk defa doğru modelle piyasaya giriliyor. Türkiye’de örneği İddaa. Devlet bunu satmadı ve gelirini alıyor. Biz de İddaa’nın aynısını yapacağız. Milli Piyango’nun net gelirinin Gayri Safi Milli Hasıla’ya oranını yüzde 0.1’den 1-2’ye kadar çıkarma potansiyelimiz var. Bu, şu anki 3.5 milyar liralık gelirin katlanması demek” dedi.

İddaa ise kısa bir süre önce Yıldırım Demirören’e satılmıştı. Demirören, aynı zamanda devlet bankasından aldığı kredi ile ülkenin en büyük medya kuruluşlarından olan Doğan Yayın Grubunu satın almıştı.