Marmaray’da hedefler tutmadı: Eski tren yolunda daha çok sefer vardı

Marmaray’ın 2 ile 10 dakika aralıklarla çalıştırılacağını ve saatte tek yönde 75 bin kişinin taşınacağı üzerine kurulduğunu ama bunun gerçekleşmediğine dikkat çeken Birleşik Taşımacılık Sendikası eski genel sekreteri İshak Kocabıyık, “Oysa şu anda 15 dakikada bir ve tek yön günlük 57 tren seferi yapılıyor. 1991 yılında daha Marmaray yokken, 3 hat yokken, 2 hatlı iken çalıştırılan banliyö tren sayısı tek yön 64 idi ve son sefer saat 00.30 da idi.” dedi.

Geçtiğimiz ay Marmaray, Suadiye ile Erenköy arasında kısa süreli arıza yaptı. Arıza uzun süre giderilmeyince yolcular trenden inerek raylar üzerinde yürüdü. Peki Marmaray’ın sık arızalanmasının nedenleri neler?

Birleşik Taşımacılık Sendikası eski genel sekreteri İshak Kocabıyık, Marmaray projesinin tam anlamıyla tamamlanmadığı görüşünde. Demiryolu işletmeciliğinin özelleştirilmesinin ardından, demiryolu işletmeciliğinde kazalara davetiye çıkarıldığını söyleyen Kocabıyık, Erenköy’de yaşanan arızanın sebebini “Nötr bölge elektrik akımının nötr olduğu bölge demektir. Yani nu noktalarda trenler elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan giderler. Son yaşanan olumsuzluk Suadiye’de trenin 75 dakika çalışmamasıdır. Bu bölgelerde iniş ya da çıkış olmaması lazım. Ancak projenin başıbozuk takip edilmesi ve sahibinin belli olmaması nedeniyle Erenköy Suadiye arasındaki nötr bölge yolun çıkışlı kısmına yapılmış.” diye açıkladı.

KUMLAMA SİSTEMİNİN OLMAMASI TRENLERİN KAYMASINA SEBEP OLABİLİR

Bu tür olumsuzluklar için projede yer alan “kurtarma araçları” her nasılsa gelmemiştir. Yoksa bu araçların alımı “maliyet” gerekçesi le yapılmamış mıdır? sorusunu soran Kocabıyık şöyle devam etti:

“Fay hattı üstüne oturan tüp geçidin son derece hassas hesaplarla yapılmış olması sadece mühendislik çalışmaları gereği değil aynı zamanda tüp geçidi kullanacak olan yurttaşlarımız için de hayati önem taşıyor. Tüp geçidin Sirkeci çıkışında oluşan kod farkının dolgu ile giderilip giderilmediği sorusunun doyurucu bir cevabı verilememiştir.

Marmaray hattında çalışan banliyö trenlerinin yağışlı havalarda elzem olan kumlama sistemi yok. Çünkü alımı sırasında tüp içinde çalışacağı varsayılmış, atmosfer şartlarında çalışacağı göz ardı edilmiş. Yağmurlu havalarda özellikle rampa çıkışlarında kumlama sisteminin olmaması trenlerin kaymasına ve patinaj yapmasına neden olabilir. “Bilim insanlarının, sendikaların, odaların uyarılarının dikkate alınması gerekmektedir. Yurttaşlar kendi vergileri ile yapılan bu projenin akıbetini sorgulamalı ve gerek kamu otoritesini gerekse de siyasi iktidarı, Ulaştırma Bakanlığı’nı bu konuda zorlamalıdır.”