YHT Kartal’da neden durmuyor?

7 yıldır hizmet vermeyen Gebze – Halkalı tren yolu, Mart ayında yeniden devreye girdi. Ancak tren yolunun tekrar açılmasıyla beraber İstanbul Kartal’da şok yaşandı. Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı Halkalı’ya kadar uzatılırken, YHT’nin Kartal’da durmayacağı açıklandı.

Ankara ile İstanbul arası hızlı tren hizmeti veren YHT’nin Kartal’da durmaması Kartallı vatandaşlardan tepki çekti. Öyle ki, YHT Kartal’ın hemen doğusundaki Pendik’te duruyor, Kartal’ın hemen batısındaki Maltepe’de duruyor ama Kartal’da durmuyor.

Bu durumu çifte standart olarak gören vatandaşlar YHT’nin Kartal’ı es geçmesine tepki gösteriyor. Kartal’dan YHT’ye binmek isteyenler aktarma yaparak ya Pendik’e gitmesi gerekiyor ya da Maltepe’ye.

Kartal’a İDO’dan sonra YHT şoku

Geçtiğimiz yıllarda Kartal’da yer alan İBB’ye ait İDO Vapur İskelesi, 2009 yerel seçimlerinden bir süre sonra alınan bir kararla kapatılarak Kartal’dan yapılan Yalova seferleri Pendik’e kaydırılmıştı. Marmaray hattının hizmete alınmasıyla beraber YHT hattının da Kartal’da durmayacağı ortaya çıktı.

İDO iskelesinin kapatılması, Kartal’a 3 AVM açılması derken esnaf kan ağlarken bir darbe de hükumetten geldi. Pendik’te duran Yüksek Hızlı Tren Kartal’ı es geçerek Maltepe’de duracak.