İmamoğlu’ndan cuma namazı çıkışı belediyeye ait şirketlerle ilgili açıklama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ankara’da Bahçelievler Merkez Cami’nde cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, “Şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. ‘Biz istifa ettik’ diye helallik isteyen genel sekreter ve yardımcıları, toplam 10 kişi, şu anda İBB’nin en önemli iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Biz, oraya yönetim atayamıyoruz. Genel kurul çağrısı için noter çağrısı yapıyoruz. Maksimum süreler kullanılıyor. Ağustos’un sonuna dönük tarihler veriliyor. Dolayısıyla ben o 10 şahsa ve diğerlerine diyorum ki; bakın milletin malının üstüne oturdunuz. 31 Mart’ta seçim oldu. 6 aydır bu tartışmalar yüzünden bence hakları olmayan maaşları alıyorlar. Çıkartırız da onun bedellerini. Hakları olmayan maaşları aldıkları gibi ne şekilde yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz. Kendilerini yüzlerinin kızaracağı, başlarını öne eğecekleri duruma düşürmesinler” dedi.

“Hakları olmayan maaşları alıyorlar”

İmamoğlu, “Belediyemizde el freni gibi bir süreç yaşanıyor. Bürokraside de bu tarz konular bize geliyor. Bazı memuriyeti olan insanların kurumlarla ilgili taleplerin geri dönüşlerinde gecikmesi, bütün bunlar hoş değil. Tabii biz bir an önce görevimize tam motivasyona başlama çabası içerisindeyiz. İstanbul’da şöyle de bir durum var. İBB, konsolide bütçesinin neredeyse üçte ikisi şirketlerin üzerinde. Şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. ‘Biz istifa ettik’ diye helallik isteyen genel sekreter ve yardımcıları, toplam 10 kişi, şu anda İBB’nin en önemli iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa? Bu millet bizden hesap soracak. Diyecek ki, “23 Haziran’da ben seni seçtim. Benim malımı, paramı korudun mu? İyi kullandın mı?’ Her kuruşunu bizden soracak. Bana soracak. Ama biz oraya yönetim atayamıyoruz. Genel kurul çağrısı için noter çağrısı yapıyoruz. Maksimum süreler kullanılıyor. O zaman diliminde ne olacağını henüz kestiremiyoruz. Ağustos’un sonuna dönük tarihler veriliyor. Dolayısıyla ben o 10 şahsa ve diğerlerine diyorum ki; ‘Bakın milletin malının üstüne oturdunuz. 31 Mart’ta seçim oldu. 6 aydır bu tartışmalar yüzünden bence hakları olmayan maaşları alıyorlar. Çıkartırız da onun bedellerini. Hakları olmayan maaşları aldıkları gibi ne şekilde yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz. ” dedi.

imamoglu cami

“Milletin malının, parasının üstüne oturmuşlar”

İmamoğlu, “60 milyara varan İBB konsolide bütçesinin yaklaşık 40 milyara yakınını yöneten kişiler, bizim ekibimiz değil. Dolayısıyla biz bir an önce görevlerinden istifa etmelerini, genel kurulları yapmamızı ve vatandaşa hesap vereceğimiz 5 yıl için bizim irademizin o yönetimlere yansımasını istiyoruz. Bunu söylemeye devam edeceğim. Yarınlarda tek tek anlatacağım. Ben, milletimize şeffaf bir şekilde İBB’de 5 yıl boyunca ne olup biteceğini anlatacağım sözü vermiştim. Lütfen millete ait malın, paraların üzerine oturmuş gibi davranmayın. Ne bir siyasi partiye ait ne bir kişiye veya gruba ait. Millete ait şirketlerden bahsediyoruz. Bir an önce gereğini yapmalarını buradan duyuruyorum. Biz de yasal süreçleri takip ediyoruz. Sonrasında kendilerinin pişman olacakları, yüzlerinin kızaracağı, başlarını öne eğecekleri duruma düşürmesinler” diye konuştu.