Elektrik faturaları ‘sadeleşecek’

Elektrik faturalarında ‘sadeleştirme’ yapılacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların yanlış anlayabileceği ‘Dağıtım Bedeli’ gibi detayların faturada gösterilmeyeceği belirtildi. Ancak TRT payı ile ilgili bilginin gösterilip gösterilmeyeceği hakkında bilgi verilmedi.

EPDK’dan yapılan açıklamaya göre faturalarla ilgili ‘sadeleştirme’ yapıldı. Artık faturaların daha kolay hesaplanabileceği kaydedilirken, “Ne yazık ki kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep olan dağıtım bedeli gibi tüketicinin kafasını karıştıracak ibarelerden faturaların arındırılması hedefledi” denildi.

Dağıtım bedeli faturada yazmayacak

EPDK’nın fatura ‘sadeleştirme’ nedenini açıkladığı yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

– Faturalarda yer alan ve ne yazık ki kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep olan dağıtım bedeli, sadece elektrik faturasının dağıtılmasını, enerjinin evlerimize ulaştırılmasını ya da sayaçların okunmasını kapsayan bir bedel değildi.

– Dağıtım bedeli ifadesi, elektriğin şebeke, işletme ve personel maliyetlerini de kapsayan genel bir tanımlamaydı. Ancak kalem kalem bütün bu maliyetlerin ‘dağıtım bedeli’ adı altında toplanmış olması kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep oldu.

– 24 saat kesintisiz elektrik sağlamak için her mevsim koşulunda çalışan işçilerin maaşından, elektrik kesintilerinin önlenmesine yönelik şebeke yatırım maliyetlerine ve hatta yanmayan sokak lambalarının değiştirilmesinden elektrik direklerinin tamirine kadar pek çok maliyeti içeren bu bedel ne yazık ki tüketicilere istenen düzeyde anlatılamadı ve eleştiri konusu haline geldi.

– Kurumumuz fatura düzenlemesi ile hem bu yanlış yorumların önüne geçmeyi hem de faturaları, tüketicinin kafasını karıştıracak ibarelerden arındırmayı hedefledi.