Poşet paralı olunca manav poşeti kullanımı patladı

AK Parti hükumeti tarafından 1 Ocak’tan itibaren alışveriş poşetlerinin ücretli hale getirilmesi sonucu, ücretsiz dağıtılan manav poşetlerinin kullanımında 2 kattan fazla artış yaşandı.

Marketlerde alışveriş yaptıktan sonra poşete para vermek istemeyen vatandaşlar, manav reyonundan aldıkları ücretsiz ince poşetleri kullanarak ürünlerini evlerine taşıyorlar. Bu yüzden ince poşet tüketim oranı yılbaşından bu yana yüzde 100’den fazla artış gösterdi.

“AB’de ince poşet yasak”

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu’na göre, AB’de tamamen ince poşetlerin kullanımı amaçlanan yönetmelikler var. Eroğlu, AB’de çevre kirliliğine sebep olan ve çöp olduğu için sokaklara atılan veya uçan ince poşetlerin yasaklandığını söyleyerek, Türkiye’de ise kalın poşetlerin yasaklanması sebebiyle AB’de yasak olan ince poşetlerin kullanımın arttığını vurguladı.

25 kuruşun 10 kuruşu patronlara gidiyor

Öte yandan, ücretli poşetlerin 15 kuruşu devlete giderken, 10 kuruşu ise marketçilere gidiyor. Yani market sahipleri poşet üzerinden 10 kuruş kazanıyor. Yasa ilk uygulanmaya başlandığında büyük AVM’lerdeki giysi dükkanları poşeti 50 kuruştan satmaya başlamış, tepkilerin ardından 25 kuruşa indirmişti.