Sönmez: İş dünyası Babacan’ı bekliyor

Yeni parti çalışmalarına son sür’at devam eden ekonomi eski bakanı Ali Babacan ile iş dünyasının temsilcileri arasında düşük profilli temaslar başladı. İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez, “Ekonomi ile ilgili güvensizlik belirten ekonomik aktörler ve örgütler, çok düşük profille Babacan ile temas içindeler” dedi.

Sönmez, Gül ve Babacan’ın liderliğinde AK Parti’den ayrılacak isimler tarafından kurulacak yeni partinin, Türkiye ekonomisinin kötüye gidişi ile ilişkisini ele aldı. “Ekonomideki kötü gidişat ile 1967 doğumlu ekonominin eski kaptanı Ali Babacan öne çıkarılarak yeni bir merkez sağ partinin temelleri atılmaya başlandı. Krizde toparlanma gecikiyor. Ekonomi dibe vuruş sonrası patlak bir top gibi zıplama becerisi gösteremiyor. Merkez Bankası’nı Saray’ın kontrolüne alıp faiz indirme, kamu bankalarını düşük faize, döviz artışına basınç uygulamaya memur etme ile canlandırılmak istenen ekonomi, pek dikiş tutacağa benzemiyor” yorumunda bulunan Sönmez, “Ekonomi ile ilgili güvensizlik belirten ekonomik aktörler ve örgütler çok düşük profille Babacan ile temas içindeler” değerlendirmesi yaptı.

Medyaya Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan talimatı

Öte yandan, yeni parti çalışmalarının Ankara’da da yakından takip edildiği belirtiliyor. Kulislerde ifade edilen bir iddiaya göre medyaya üst perdeden, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan talimatı gittiği belirtildi.

Yetkililer yeni parti çalışmalarını yakından takip ederken, medyaya, ‘TV programlarında Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a yakın isimlere ambargo uygulayın’ talimatının gittiği iddia edildi.