Doğalgaza son 2 yılda yüzde 64 zam geldi

Doğalgaza yapılan zamlar vatandaşı ve esnafı bezdirdi. Şimdiden kışı düşünmeye başlayan vatandaşlar, dehşet ve korku içinde bekleyişte. Havaların soğumasıyla ısınma giderleri artacak olması nedeniyle vatandaşları çetin bir kış bekliyor. Doğalgaza son 2 yılda yüzde 64 zam yapılırken, Hans doğalgazı son 10 yılın en ucuz fiyatına alıyor.

Makine Mühendisleri Odası’nın Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerini baz alarak yaptığı çalışmaya göre, Aralık 2017’den Eylül 2019’a kadar geçen süreçte doğalgaza konutlarda yüzde 64, büyük sanayi kuruluşlarına yüzde 120, elektrik santrallerine ise yüzde 110 zam geldi.

Geçen yıl Türkiye ortalamasına göre 100 metrekarelik bir hanenin ortalama yıllık doğalgaz gideri ise bin 220 lira olarak gerçekleşti. 2019 yılında yapılan zamların ardından bu tutarın bin 720 TL’ye çıkacağı hesaplanıyor.

Hans doğalgazı 10 yılın en ucuz fiyatına alıyor

Türkiye’de doğalgaza zam üstüne zam gelirken Avrupa’da doğalgaz fiyatı son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. Doğalgaza son 2 yılda yüzde 64 zam yapılırken, Hans doğalgazı son 10 yılın en ucuz fiyatına alıyor.

Doğalgaz zammı, sanayici cephesinde de büyük tepki ile karşılandı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2019 ikinci çeyrek büyüme verilerine göre, yılın ikinci çeyreğinde sermaye yatırımlarında sert fren yapan sanayiciler, doğalgaz zamları sonrasında yılın geri kalanında da yatırımdan uzak duracağa benziyor.