Enver Sedat Çakıroğlu kimdir?

Enver Sedat Çakıroğlu, Gelecek Partili siyasetçi ve Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesidir. Eskiden AK Parti’nin Ümraniye İlçe Başkanı olan Çakıroğlu, Ahmet Davutoğlu ile beraber hareket etmek üzere görevinden ayrılmıştır.

AK Parti Ümraniye eski İlçe Başkanı Av. Enver Sedat Çakıroğlu, Ahmet Davutoğlu ekibi ile beraber AK Parti’den istifa ettiğini açıkladı. Çakıroğlu Twitter paylaşımında, Ahmet Davutoğlu, Selim Temurci, Abdullah Başçı ve Cihan Öztunç’u da işaretleyerek, “İnsanın yalnızca gerçeğin ne olduğunu bilmesi yeterli değildir; doğruyu istemesi ve yapması da gerekir. Doğruları yapmaya dilimiz döndükçe can bedende oldukça devam.” paylaşımında bulundu.

Enver Sedat Çakıroğlu kimdir?

Çakıroğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimleri için Ümraniye’de AK Parti’den ilçe belediye başkan aday adayı da olmuştu. Çakıroğlu’nun AK Parti’den sürpriz istifası çalkantı yaratırken, artık Gelecek Partisi’nde devam ediyor.

1975 yılında Kars’ın Selim ilçesinde doğdu. Aslen Trabzon’ludur. Evli ve iki çocuk babasıdır. 25 yıldır Ümraniye’de ikamet etmekte olup, meslek hayatına da burada devam etmektedir. İlk-orta ve lise eğitimini Trabzon‘da tamamlamıştır. Maçka Lisesi mezunudur. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesinde tamamlamış ve 1997 yılında mezun olmuştur. 2001 Yılında Mali müşavirlik eğitimini tamamlamış Mali Müşavir olmuştur. Yine İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirmiş 2014 yılında mezun olmuştur. 1997-2001 yılları arasında Serbest Avukatlık bürosu, 2001 yılından itibaren de kendi adına Mali Müşavirlik bürosu işletmektedir.

Lise yıllarından başlayarak Üniversite hayatı boyunca Milli Gençlik Vakfı bünyesinde siyasi faaliyetlere başlamıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi kurulduktan sonra bu partide ise sırasıyla Ümraniye Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi, Ümraniye Gençlik Kolları Seçim işlerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, 2005-2006 Yıllarında Ümraniye Gençlik Kolları Başkanlığı, 2009 yerel seçimlerinde Ümraniye Belediyesi Meclis üyesi seçilmiş, ardından Belediye Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Bu süre içerisinde Ümraniye Belediye Meclisinde Plan ve Bütçe Komisyon başkanlığı görevini de yürütmüştür. 2014 yerel seçimlerinde yeniden Ümraniye Belediyesi Meclis üyesi seçilmiş ,ardından Belediye Başkan yardımcılığı ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyon başkanlığı görevini üstlenmiştir. 2014-2017 yılları arasında Ümraniye Ümraniye İlçe Başkanlığı görevini yapmıştır.

Çakıroğlu’nun ilçe başkanlığından istifası

Av. Enver Sedat Çakıroğlu, 2017 yılında aşağıdaki açıklama metni ile AK Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı görevinden istifa etmişti.

2002 yılından itibaren İstanbul Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği, Gençlik Kolları Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, Gençlik Kolları Başkanlığı Meclis Üyeliği, Belediye Başkan Yardımcılığı ve son olarak 2014 yılından itibaren İlçe Başkanlığını yaptığım ve kutlu bir dava olduğuna inandığım AK Parti’de:

2016 yılının ortalarından itibaren Ümraniye özelinde ve Belediye Başkanının kişisel hırsları yüzünden yaşadığımız olumsuz süreç nedeniyle

Artık görev yapma imkanım kalmamıştır.

Partimin ve teşkilatımın daha fazla zarar görmemesi için onurla yürüttüğüm AK Parti Ümraniye İlçe Başkanlığından istifa ediyorum.

İstifamın kabulünü arz ederim.