iPhone hücresel açılmıyor sorunu

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni sürümü, kronikleşmiş “hücresel veri açılmıyor” hatasını da beraberinde getirdi. iOS’un bazı güncellemeleri, bazı iPhone’larda hücresel veri açılmıyor hatası ve servis aranıyor sorununu da beraberinde getiriyor.

Hücresel Veri iPhone’unuzda çalışmıyor ve nedenini bilmiyorsunuz. Hücresel Veri, iPhone’unuz Wi-Fi’ye bağlı değilken bile web’de gezinmenize, iMessage göndermenize ve çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanır. Bu makalede, iPhone Hücresel Veri çalışmadığında ne yapmanız gerektiğini göstereceğim, böylece sorunu tamamen çözebilirsiniz!

Öncelikle Uçak modunun kapalı olduğundan emin olalım. Uçak Modu açıldığında, Hücresel Veri otomatik olarak kapatılır. Uçak Modunu kapatmak için Ayarlar uygulamasını açın ve Uçak Modu’nun yanındaki anahtarı kapatın. Anahtar beyaz olduğunda ve sola konumlandırıldığında Uçak Modunun kapalı olduğunu anlarsınız. Uçak Modu’nu Denetim Merkezi’ni açıp Uçak Modu düğmesine dokunarak da kapatabilirsiniz. Düğme turuncu ve beyaz değil, gri ve beyaz olduğunda Uçak Modunun kapalı olduğunu anlarsınız. Artık Uçak Modu’nun kapalı olduğundan emin olduğumuza göre hücresel verinin açık olduğundan emin olalım. Ayarlar > Hücresel‘e gidin ve ekranın üst kısmındaki Hücresel Veri’nin yanındaki anahtarı açın. Anahtar yeşil olduğunda Hücresel Verinin açık olduğunu bileceksiniz. Hücresel Veri zaten açıksa, anahtarı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Bu, Hücresel Verilere küçük bir yazılım arızası nedeniyle çalışmaması durumunda yeni bir başlangıç ​​sağlayacaktır.

Hücresel veri açılmıyor sorunu için çözüm

Apple’ın yeni kullanıma sunduğu iOS 15 için en yeni güncellemeler kısa bir süre önce yayınlandı. Bu güncellemeleri alan bazı iPhone’larda hücresel veri çalışmama hatası meydana geldi. Bu nedenle kullanıcılar arama yapamadı, mesaj atamadı ve internete bağlanamadı. Peki iPhone’da hücresel veri açılmama hatasını çözmek için ne yapmak gerekli? İşte çözüm yolları.

 1. iPhone’u yeniden başlatın. İlk olarak iPhone veya iPad’inizi yeniden başlatmayı deneyin. iPhone Hücresel Veri, Ayarlar uygulamasında açık olmasına rağmen çalışmıyorsa iPhone’unuzu yeniden başlatmayı deneyin. iPhone’unuzun yazılımı veya belirli bir uygulama kilitlenmiş ve Hücresel Verilerin çalışmasını engellemiş olabilir. iPhone 8 veya önceki bir modelinizi kapatmak için, ekranın üst kısmına yakın bir yerde “kapatmak için kaydırın” görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. iPhone X veya daha yeni bir modeliniz, “kapatmak için kaydırın” görünene kadar ses seviyesi düğmesini ve yan düğmeyi basılı tutun.

  Ardından, iPhone’unuzu kapatmak için kırmızı ve beyaz güç simgesini soldan sağa kaydırın. Birkaç saniye bekleyin, ardından Apple logosu ekranın ortasında yanıp sönene kadar güç düğmesini (iPhone 8 veya önceki sürümleri) veya yan düğmeyi (iPhone X veya sonraki sürümler) basılı tutun.

 2. Operatör ayar güncellemesi olup olmadığına bakmak için Ayarlar > Genel > Hakkında‘ya dokunun. Eğer güncelleme varsa bir yazı gelecek. iPhone Hücresel Veri çalışmadığında bir sonraki adımımız, bir operator ayarları güncellemesi olup olmadığını kontrol etmektir. iPhone’unuzun kablosuz operatörünüzün ağına daha verimli bir şekilde bağlanmasına yardımcı olmak için Apple ve operatörünüz sürüm güncellemeleri yapar.

  Genellikle bir operatör ayarları güncellemesi mevcut olduğunda, iPhone’unuzda “Operatör Ayarları Güncellemesi” yazan bir açılır pencere alırsınız. Bu açılır pencere iPhone’unuzda her göründüğünde, her zaman Güncelle’ye dokunun. Ayrıca, Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne giderek taşıyıcı ayarları güncellemesini manuel olarak da kontrol edebilirsiniz. Bir taşıyıcı ayarları güncellemesi varsa, ekranınızda 15 saniye içinde bir açılır pencere belirecektir. Pop-up görüntülenmezse, büyük olasılıkla bir operatör ayarları güncellemesi yoktur, o yüzden bir sonraki adıma geçelim.

 3. SIM kartı çıkarın ve tekrar takın. iPhone’unuzun SIM kartı, telefon numaranızı saklayan, kablosuz operatörünüzün ağına bağlanmanıza ve çok daha fazlasını sağlayan bir teknolojidir. iPhone Hücresel Veri çalışmadığında, bazen SIM kartınızı çıkarıp yeniden takmak ona yeni bir başlangıç ve kablosuz operatörünüzün ağına doğru bir şekilde bağlanması için ikinci bir şans verebilir.
 4. Ağ ayarlarını sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya gidin. SIM kartınızı yeniden taktıktan sonra iPhone’unuzda Hücresel Veriler hala çalışmıyorsa, daha önemli bir yazılım sorununu gidermenin zamanı gelmiştir. Ağ ayarlarını sıfırladığınızda, tüm Wi-Fi, Bluetooth, Hücresel ve VPN ayarlarınız fabrika varsayılanlarına geri yüklenir. Ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra, iPhone’unuzu ilk kez operatörünüzün hücresel ağına bağlıyormuşsunuz gibi olacak.

  Ağ ayarlarını sıfırla’ya dokunduktan sonra iPhone’unuz yeniden başlayacaktır. İPhone’unuz tekrar açıldığında, ağ ayarları sıfırlanmıştır!

 5. iTunes ile zorla güncelleyin. Tüm bunlar da çözüm getirmezse, telefonunuzu kablo ile iTunes yüklü bir Mac ya da PC’ye bağlayın. iTunes’tan telefonunuzu bulun. Klavyede Ctrl‘ye basılı tutarak güncellemeleri denetleye tıklayın. Telefon iOS yazılımını yeniden yükleyecek.

Eğer bu da çözüm olmazsa, Apple destekten mutlaka bir teknik servis randevusu alın. Telefonunuzu Apple servisi dışında bir yere götürmeyin. Bu hata daha önce iOS 12.1.2 ve iOS 13.1 güncellemelerinde de ortaya çıkmıştı.

Hücresel Veri yeniden çalışıyor ve kablosuz veri kullanarak web’de gezinmeye ve metin göndermeye devam edebilirsiniz! Bir dahaki sefere iPhone Hücresel Veri çalışmadığında, çözüm için nereye gelmeniz gerektiğini tam olarak bileceksiniz. Okuduğunuz için teşekkürler!