Erdoğan’dan emsal niteliğinde Volkswagen Passat kararı

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de dev bir yatırımla fabrika kuracak olması, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan jest ile karşılandı. Erdoğan, emsal niteliğinde talimatıyla makam araçlarında Passat’a geçişin sinyalini verdi.

Bir süredir Türkiye ve Bulgaristan seçeneklerini değerlendiren ve en sonunda Türkiye’de daha çok devlet teşviki elde eden Volkswagen’in bu hafta içerisinde yatırım için Türkiye’nin seçilişi resmiyete kavuşmuş oldu. Grup bu alandaki ilk hamlesini yerel bir şirket kurarak gerçekleştirirken, yaklaşık 1 milyar euroluk bir yatırımla Manisa’da yapılması planlanan fabrikanın yılda 300 bin otomobil üretmesi ve 4 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Erdoğan’ın Ak Parti içerisindeki üst düzey yetkililerle araç filolarında değişikle gidilmesini emrettiği söyleniyor. Halihazırda var olan araçların da Passat ile değiştirilmesini içeren bu karar kapsamında ilk aşamada yaklaşık 20‘ye varan makam aracının etkilenecek. AK Parti cephesinde ve hükumette sıklıkla kullanılan Mercedes ve Audi gibi markaların yerini zamanla Passat alacak.

Öte yandan Passat fiyatlarına göz atılacak olursa, 1.5 TSI ACT DSG 150 PS Impression paketiyle 233 bin 500 TL’den başlayan yeni Passat’ın en pahalısı ise 498 bin 500 TL’ye satılacak. 4Motion dört çeker sistemine, 240 bg’lik 2.0 BiTDI çift turbolu motora ve Elegance donanım seviyesine sahip örnekler olacak.

Dünyada liderlerin kullandığı makam araçlarına bakılırsa, Erdoğan Mercedes Maybach S600, İngiltere Başbakanı Boris Johnson Jaguar XJ, Fansa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron DS7 Crossback, Peugeot 5008, Renault Espace, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Audi A8L W12, Mercedes-Benz W221, ABD Başkanı Donald Trump Cadillac ‘The Beast’, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Aurus Senat L700 kullanımı ile öne çıkıyor.