Sonraki elektrik zammı 3 ay sonra gelebilir

Elektrik zamlarını yapan hükumete bağlı Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada elektriğe yeni bir zammın gündemde olup olmadığını yanıtladı.

Elektriğe temmuz ve ekim aylarında gelen zamlar vatandaşları şok etti. Büyük tepki duyan vatandaşların içini rahatlatan açıklama EPDK Başkanı Yılmaz’dan geldi. Yılmaz, EPDK’nın bu yıl daha zam yapmayacağını söyledi. Ancak bu yılın bitmesine 3 ay kalmış durumda. Bu yönden bakılınca yeni bir zammım en erken 3 ay sonra olma ihtimali var. Yani elektriğe 3 ay sonra yeni zamlar gelebilir. Yılmaz, şu anki zamlar için “son çeyreğin tarifesi” dedi. Yani gelecek yılın ilk çeyreği için ayrı bir tarife yapılma olasılığı var. 2020’ye şok bir elektrik zammıyla girebiliriz. Ekonomi uzmanı İbrahim Kahveci en az yüzde 25 zam bekliyor.

Yılmaz “Enerjinin üretim maliyetlerine bakınca zararına satış yapmak eşyanın tabiatına aykırı. Ekonomiye de aykırı. Dolayısıyla biz enerjinin de maliyet bazlı formülde satılmasından yanayız. Dolayısıyla biz enerjide zamları yaparken maliyetleri dikkate alıyoruz. Bu şirketleri zarar ettirmemek gibi kanundan doğan bir sorumluluğumuz var.” diye konuştu.

Bu sene başka zam olmayacağını belirten Yılmaz “Son çeyreğin tarifesini yapmış olduk, bu sene elektrikte başka herhangi bir zam söz konusu değil” ifadelerini kullandı.