Yeni vergi yasa tasarısı patronları sevindirdi

Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olmaya çok daha hızlı bir şekilde devam ettiği Türkiye’de çalışan kesim için yeni vergi tasarısı şok etkisi yarattı. Yeni tasarı ile 3 yeni vergi getirilirken, patronlardan alınan vergiler indiriliyor.

Meclise gelecek olan yeni vergi düzenlemesine göre “Dijital Hizmet Vergisi”, “Konaklama Vergisi” ve “Değerli Konut Vergisi” adlarıyla 3 yeni vergi hayata geçirilecek. Ayrıca Gelir Vergisi Kanununda yer alan vergi tarifesi dört dilimden yedi dilime çıkarılırken, düşük maaş alan vergi dilimlerinin sorunları çözülmüyor.

Zenginleri en çok sevindiren ve patronların zafer çığlıkları atmasına sebep olan kısım ise kurumlar vergisinin düşürülmesi. Tasarı ile beraber şirketlerden alınan “Kurumlar Vergisi”nin düşürülmesi, “Gelir Vergisi”nin ise artırılması öngörülüyor.

Halihazırda her şeye katlarca zam gelen Türkiye’de, satın alınan her şeye vergi ödeyen insanlar bir de daha fazla vergiler ve vergi dilimleriyle karşılaşacak. Sürekli teşvik alan patronların üstündeki vergi yükü ise azaltılacak.