Erdoğan: Benim saham birinci derecede ekonomidir; faizin ne denli bir bela olduğuna inanırım

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomik gidişat hakkında açıklamalarda bulundu. Ana sahasının ekonomi alanı olduğu dile getiren Erdoğan, tek haneli faize yaklaştıklarını ve tek haneye geçildikten sonra enflasyonda ciddi manada düşüş olacağını belirtti.

Erdoğan konuşmasında, “Benim saham birinci derecede ekonomidir. Faizin ne denli bir bela olduğuna inanırım. Dünyada gelişmiş ülkelere baktığımızda faiz oranlarının çok düşük hatta eksilerde olduğunu görüyoruz. Bize ne oluyor da 40 puanlara kadar çıkıyoruz. Biz göreve geldiğimizde politika faizi yüzde 63’tü. Biz 4,6’ya kadar indirdik. Enflasyonu da 30’dan 7,2’ye kadar indirdik.” dedi ve ekledi:

– Sonra bu Taksim hadiseleri ile faiz bir anda çift haneliye çıktı. Biz faizi düşürelim derken birileri de faizi artıralım dediler. Ben şu anda o inançtayım. Bundan önceki tabi Merkez Bankası bağımsızdır diyorlar ya, Merkez Bankası bağımsızdır derken milletime hesabı Merkez Bankası mı verecek. Bizim bu işi planlamamız lazım, bir şeyi yakalamamız lazım, amaç mı olacak, araç mı olacak? Burada birileri amaç bağımsızlığını savunuyor.

– Kusura bakmasınlar. Merkez Bankası başkanını görevden alabilir değiştirebilir. Biz bu adımı attık. Neredeyse tek haneliye yaklaşıyoruz. Tek haneliye geçtiğimiz anda enflasyonda da ciddi manada düşüşü göreceğiz. Türkiye’de yatırımlar sıçrama yapacak. Bu kadar yüksek faizle yatırım olur mu? Girişimci özgüvenini kaybetti. Parayı pahalıya satın alan insan yatırım yapabilir mi? Konut satışlarında faizler düşünce satışlar arttı. Sadece konut olayı bile bir çok sektörü hareketlendiriyor.