House of the Dragon dizisi hakkında bildiğimiz her şey

HBO, The House of the Dragon adlı yeni bir Game of Thrones dizisini duyurdu. Bu makalede House of the Dragon dizisi konusu ve ne hakkında geçtiği hakkında bildiğimiz her şeye yer verdik. İşte şimdiye dek bildiklerimiz:

House of the Dragon Nedir?

House of the Dragon (Ejderhanın Evi) George R.R. Martin’in 2018 yılında yayınlanan kitabı Fire & Blood, Westeros’taki Game of Thrones’tan yaklaşık 300 yıl önce başlayan Targaryen Evi esasına dayanmaktadır. Kitap 150 senedir (ancak Targaryen aile tarihinin sadece yarısını söyler; ailenin hikayesini Robert’in İsyanı ile devam ettiren ikinci bir kitap planlanır).

‘Fire and Blood’ kitabının hikayesi nedir?

Fire and Blood (Ateş ve Kan), Westeros’taki Targaryen ailesinin hikayesidir. Daenerys Targaryen’in en büyük büyükbaba amcası Aegon’un gelmesiyle başlar ve ardından 150 yıl sonra Thrones zaman çizelgesinin yarısında sona erer. Birden çok neslin harabe ve efsaneye dönüştüğünü görüyorsunuz. İlk önce Aegon’u ve kız kardeşlerinin eşlerini ele geçirmek için gelir, fantezi arketiplerinin Kutsal Sarışın Üçlüsü olan Visenya ve Rhaenys: bir sabit cetvel, bir emperyalist savaşçı, bir rüya gibi kaşif. Çocuklarının yavrularını onlarca yıl boyunca takip ediyoruz. Partiyi seven, zar zor konuşan, gördüğüm başka bir Aegon var. Politikaya kafa yormayan basit monarşiler var ve dörtlü backstabları toplayan devasa istekli savaşçılar… Bu kitabın bölümleri daha önce, kopuk romanlar olarak yayınlandı. Ancak yine de Fire & Blood’u ayrı bir hikaye dizisi olarak okuyabilirsiniz.

Dizi, kitap gibi olacak mı?

Dizi kitap yazıldığı gibi çekilirse, ana karakterler Targaryen liderleri değiştikçe her birkaç bölümde bir ana karakterler değişirdi. Bu nedenle, bir dizi, belirli bir zaman dilimine ve bir dizi karaktere odaklanması gerekir; böylece, dizinin büyük bölümlerinden (tümü olmasa da) bir miktar bağlama kıvamı sağlanır.

İç savaş neyle ilgiliydi?

Bunu mahkum genç Shireen’e bakalım, GoT’deki Targaryen tarihi hakkında ve öyküsünü babası Stannis’e anlattı: “Bu, Rhaenyra Targaryen ile üvey kardeşi Aegon arasındaki Yedi Krallığı kontrol etme mücadelesinin hikayesi.” – “Her ikisi de Demir Taht’a ait olduklarını düşünüyorlardı. İnsanlar biri ya da diğeri için ilan etmeye başladığında, kavgaları krallıkları ikiye böldü. Kardeşler kardeşlerle savaştı, ejderhalar ejderhalarla savaştı. Bittiğinde binlerce insan öldü. Ve Targaryenler için de bir felaketti. Asla gerçekten düzelmediler. ”

got-house-of-the-dragon.jpg

Dizi sadece Targaryens hakkında mı?

Neredeyse kesinlikle değil! Diğer tanıdık aileler de o zamanlar ortadalar ve oynayacakları roller var. Mesela Starks ve Lankerler Targaryen iç savaşına katıldılar. Greyjoys, Baratheons, Tyrells ve diğerleri de merkezdeydi.

Dizinin arkasında kim var?

Dizi Martin ve yazar Ryan Condal (Colony) tarafından ortaklaşa oluşturuldu. Bu konsept ilk olarak Amazon Stüdyolarında genel bir anlaşma yapan ve yaklaşmakta olan Yüzüklerin Efendisi serisinde çalışmış olan ünlü GoT yazarı Bryan Cogman tarafından geliştirilmiştir.

Condal, “The Bastards Battle”, “Hardhome” ve “The Long Night” gibi göze çarpan bölümleri yöneten Emmy ödüllü GoT yönetmeni Miguel Sapochnik ile birlikte dizinin başrolü olacak. Sapochnik, yeni dizinin ilk bölümünü yönetecek. Diğer bölümlere de eklenebilir. Sapochnik ayrıca HBO ağı ile genel bir üretim anlaşması yaptı.

Game of Thrones: House of the Dragon Kaç bölümden oluşacak?

İlk sezon için 10 bölüm sipariş edildi (tıpkı GoT’un ilk sezonu gibi).

House of the Dragon kimler oynuyor?

Henüz bir oyuncu listesi veya karakter listesi yok. Dizi henüz uzakta olduğundan, bazılarının teorik olarak mümkün olmasına rağmen (Thrones’ta yüzlerce yaşında olan Melisandre gibi) GoT oyuncularının görünmesi beklenmez.

Yeni GoT dizisi ne zaman yayınlanacak?

Henüz bir çıkış tarihi yok, ancak büyük olasılıkla 2021 yılında yayınlanması bekleniyor.