Intel i7 ile i9 işlemciler arasındaki fark nedir?

İşlemciler söz konusu olduğunda, onları ayıran sayı dizisini çözmek genellikle zor olabilir. Genel olarak, sayı ne kadar yüksekse, çipler o kadar güçlüdür. Core i9’lar, Core i5’lerden daha güçlü olan Core i7’lerden daha güçlüdür. Yeterince basit. Ama hangisini satın almanız gerektiğine gelince, durum daha karmaşık hale gelir. Özellikle yeni nesil söz konusu olduğunda aralarında bazı önemli farklılıklar var. Hangisinin sizin için doğru CPU olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için, yükseltme yaparak gerçekten ne kazandığınızı görmek için Intel i7 ile Core i9’u karşılaştırdık.

Çoğu durumda, bir Core i7 işlemci fazlasıyla yeterlidir. Yeni i7-10700K, son nesil i7-9700K ile aynı sekiz çekirdeğe sahip olmakla birlikte, iki kat daha fazla iş parçacığı sayısıyla sayıyı sekizden 16’ya yükseltir. Bu, eşzamanlı iş parçacığı desteği için son nesil i9-9900K ile aynı seviyeye getirir. Daha yeni i7, daha yüksek güç ve termal talep (önceki i9’daki 95 watt’a kıyasla yeni i7’de 125 watt) pahasına daha yüksek bir çekirdeğe ve artırma saat hızına sahip.

Nesiller birbirleri ile iç içe geçmeye başladığından, bu, Core i7 ile Core i9’u karşılaştırmayı doğrudan zor hale getirir. Pratikte, 9900K ve 10700K gibi CPU’lar, farklı bir soket ve mimari kullanmalarına rağmen benzer şekilde çalışır. En yeni nesil Intel işlemcileri (masaüstünde Comet Lake ve mobil cihazda Tiger Lake) satın alıyorsanız, Core i7 işlemci oyun, üretkenlik ve hafif video veya ses düzenleme için fazlasıyla yeterlidir. Core i9’lar, oyunlarda veya iş görevlerinde mutlak üstün performansa ihtiyaç duyan ve ayrıcalık için para ödemekten çekinmeyenler içindir.

Intel Core i9 Nedir?

intel-core-i9-nedir

Core i9, Intel’in en son Xeon dışı işlemci grubu için adlandırma kurallarıdır. Alt marka diyemeyiz, daha çok bir model numarası ama dürüst olmak gerekirse PR amaçlı keyfi bir markalamadan öteye geçmiyor. I9, ilk kez 2017 yılının Haziran ayında, 7. Nesil X sürümüyle (diğer adıyla Skylake-X), i7 çizgisine uyacak şekilde tanıtıldı. Skylake-X ile 10 çekirdekli ve daha fazla çekirdek sayısına sahip işlemcilerin tümü i9 olarak adlandırıldı. Oysa önceki nesillerde bu işlemciler i7 olarak adlandırılıyordu. Ardından 2018’de 9. nesil Core (diğer adı Coffee Lake) ile Intel, i9’u 9900k’dan başlayarak daha yüksek son modellere entegre etti. Bu yenilemeden önce, tüm Core işlemciler yalnızca i7, i5 ve i3 isimlerine sahipti.

i7 ve i9 karşılaştırması

Masaüstü bilgisayar

Intel’in en son 10. nesil Comet Lake serisinden öngörülebilen üç masaüstü i7 yongası vardır, ancak hepsi çok benzerdir. i7-10700, maksimum 4.8 GHz turbo frekansı ile sekiz çekirdek ve 16 iş parçacığı ile çalışan temel modeldir. i7-10700T, 4.5GHz maksimum turbo ile biraz daha yavaştır, ancak bağımsız bir ürün olarak mevcut değildir. “T” güç açısından optimize edilmiş bir yaşam döngüsünü gösterir ve i7-10700T’yi küçük, önceden oluşturulmuş masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış biraz daha az güçlü bir çip yapar.

i7-10700’den yaklaşık 50 $ daha fazla bir fiyata, “K” versiyonunu alabilirsiniz, bu da çipin kilidinin açıldığı ve overclock yapabileceğiniz anlamına gelir. Kilidi açılmış versiyon biraz daha hızlı bir taban ve yükseltme frekansı ile geliyor ve 5.1GHz’de zirveye çıkıyor.

Core i9 işlemciler, aynı nesil çekirdek i7’lerinden daha fazla çekirdeğe ve daha yüksek saat hızına sahiptir. i9-10900, 5.2GHz maksimum yükseltme frekansı ile 10 çekirdek ve 20 iş parçacığı ile birlikte gelir. Genel olarak daha iyi bir performans sergilemesine rağmen, i9-10900, i7-10700’den yaklaşık 100 $ daha pahalıdır, kilitli olmayan “K” sürümü ise yine daha pahalıdır ve ister oyun oynayın ister ciddi bir ve CAD çalışması gerçekleştirin Intel masaüstü CPU performansının zirvesini sunar.

Laptoplar

Intel’in en son CPU sürümlerinin tümü, etkileyici yetenekli 9. nesil Core i7 ve Core i9 yongalarından 10nm Ice Lake’e, Ağustos 2019’da piyasaya sürülen 10. nesil CPU’lara kadar devam etti. İlki altı çekirdekli ile başlıyor. 4,5 GHz’e kadar artırabilen ve tam sekiz çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip muazzam derecede güçlü Core i9-9980HK ile maksimuma çıkaran 12 iş parçacıklı Core i7-9750H, ayrıca maksimum 5.0GHz tek çekirdekli turbo hıza sahiptir. Bunlar, nispeten ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda bulunan sekiz çekirdekli ilk mobil işlemcilerdi ve gördüğümüz testlere göre, çok iş parçacıklı performansta inanılmaz derecede güçlüler.

Yeni Dell XPS 15 ve MacBook Pro için en iyi yapılandırmalarda gösterilen, şimdiye kadar gördüğümüz en güçlü genel mobil işlemciydi. Ancak daha yeni Ice Lake işlemcileri biraz sert rekabet sunuyor. Üst düzey Core i7-1068G7 CPU, aynı saat hızlarına tam olarak ulaşamayabilir (tek bir çekirdekte 4,1 GHz’de zirveye ulaşabilir) ve yalnızca dört çekirdeği ve sekiz iş parçacığı vardır, ancak bunu yalnızca 28 watt ile yapar. Buna karşılık, büyük Core i9 CPU’lar 45 watt kadar güç çekiyor. Bir Core i7 Ice Lake CPU olan 1060G7, 9 watt gibi düşük bir TDP ile çalışabilir. Ayrıca çok daha yetenekli, 11. nesil Intel Iris Plus grafiklerinin keyfini çıkarırlar.

intel-core-i7-i9-karsilastirmasi

Intel’in en yeni 11. nesil Tiger Lake mobil işlemcileri, son nesillere göre, özellikle yapay zeka (A.I.) işleme içeren Adobe uygulamalarında ve gelişmiş tek iş parçacıklı performanstan yararlanan uygulamalarda bir dizi iyileştirmeye sahiptir. Bu dizide i9 serisinden tek bir yonga var: i9-10980HK. Sekiz çekirdek, 16 iş parçacığı ve 5,3 GHz maksimum hızlanma hızı ile etkileyici bir çiptir. i7’ler için üç seçenek vardır: i7-1160G7, i7-1165G7 ve i7-1185G7.

Bu yongaların tümü, 1160G7’de 4.4GHz’den 1185G7’de 4.8GHz’e değişen maksimum turbo hızlarıyla dört çekirdek ve sekiz iş parçacığı ile birlikte gelir. i9 dahil tüm bu yongalar Intel’in yeni Xe grafikleriyle birlikte gelir ve yeni teknoloji gizli bir GPU kadar etkileyici olmasa da Battlefield V gibi oyunlarda orta ayarlarda makul kare hızları sunabilir. i9-10980HK, kağıt üzerinde son derece etkileyici bir hızlandırma saatine sahiptir, ancak 45 watt’lık (65 watt’a kadar) bir TDP ile mobil standartlara göre sıcak bir çiptir. Buna karşılık, en yavaş i7-1160G7 7 ile 15 watt arasında tüketirken, i7-1185G7 yalnızca 28 watt’lık bir güç tüketiyor.

Açık olmak gerekirse, bunların hepsi, eşleşecek bir güçlü bütçeye sahip yüksek performanslı çiplerdir. i9’un rakip üç i7’den çok daha fazla güce ihtiyaç duyduğunu belirtmek gerekir. Etkileyici derecede yüksek saat hızında bile, standart mobil soğutma çözümleri ona ulaşmanıza izin vermez. Bu sorun nesiller boyunca geçerlidir. Core i9’lar daha iyi özelliklere sahiptir ve doğru soğutma çözümüyle daha iyi performans gösterir, ancak tüm dizüstü bilgisayarlar performans potansiyellerinden en iyi şekilde yararlanamaz. Aşağıda daha eski serilere de bir bakış attık.

Core ve Core X serisi işlemciler

Intel Core serisi (Coffee Lake) için genel olarak konuşursak, i9’lar i7’lerden daha hızlı işlemcilerdir. Daha fazla çekirdek, daha yüksek saat hızı, daha fazla önbellek bulunur. En büyük fark ise Hyperthreading, yani her fiziksel çekirdek için iki işleme ipliği oluşturan özelliktir. 9. Nesil Çekirdek işlemciler için Intel, Hyperthreading’i yalnızca i9 ile sınırlandırdı. Önceki nesil Çekirdek işlemciler için, i7 Hyperthreading’e sahip sınıftır.

Intel Core X serisi (Skylake-X) için kendine özgü kurallar vardır. Ancak burada da genel duyarlılık aynı, fakat yukarıda belirtilen kurallar değişiyor. I9, çekirdek sayısı ve önbelleği daha yüksek olan i7’den hala daha iyidir, ancak adlandırma kuralı i9 ve i9 özellik farkları çok daha keyfidir. 10 çekirdek veya daha fazla ise i9, 8 çekirdek ise i7 olarak adlandırılır. Adlandırma bu kadar basit.