Büyükada Adalar Müzesi nerede, nasıl gidilir?

Büyükada Adalar Müzesi hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

Yılmaz Türk Caddesi’ndeki Nikola Manastır Yolu otobüs durağı ile gidilir. Duraktan BA-2 nolu otobüs geçer. Adanın doğu tarafındaki sahil kısmında yer alır.

Büyükada Adalar Müzesi hakkında bilgiler

Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da bulunan Adalar Müzesi, seyahat severler için ilgi çekici olmaya devam ediyor. Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında 2010 yılında Adalar Vakfı ve Adalar Belediyesi’nin ortak girişimiyle Büyükada’da açılan Adalar Müzesi’ne şimdiye kadar 50 binden fazla ziyaretçi geldi.

Müze, Adalılar’ın yüzlerce yıllık hikayesini ortaya koyuyor: Adalılara ait fotoğraflar, 8 mm’lik filmler, yazılı belgeler… Bu müzeyle adaların belleği adeta gözler önüne seriliyor. Müzede ada sakinlerinin günlük yaşantılarına dair 20 binin üzerinde arşiv bulunuyor. Müzede, adalarda yaşamış şair ve yazarlara ait belgeleri de bulmak mümkün.

  • Büyükada’da yer alan bir müzedir.
  • Maden Mahallesi, Yılmaz Türk Caddesi, Aya Nikola Mevkii, Büyükada, Adalar
  • +90 216 382 64 30

İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi ve adaları anlatan tek müze olma özelliğini gösteren bu müze, ada halkı tarafından yeterince bilinmiyor. Müze Sorumlusu Çetin Kebabcı, Ada halkının ilgisizliğinden yakınıyor ve ekliyor: “Turistler adaya daha çok denize girmek ve gezmek amaçlı geliyor, müzeyi ziyaret etmek onların ilgisini pek çekmiyor.”

Adaya gelen yerli ve yabancı turist sayısındaki uçurum da dikkat çekiyor. Müzeden elde edilen istatistiklere göre 2010-2016 yılları arasında gelen yerli turist sayısı, genel toplamın yüzde 90’ını oluştururken; gelen yabancı turist sayısı yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor.