Pendik Bosnalı Şehit Çocuklar Kütüphanesi nerede, nasıl gidilir?

Pendik Bosnalı Şehit Çocuklar Kütüphanesi hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

Pendik Belediyesi, 2018 yılında Bosnalı Şehit Çocukları Parkı’nı yenileceğini duyurduğu basın bildirisinde, parka bir okuma salonu inşa edileceğini ilan etmişti. 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanı değişti ve yeni başkan Ahmet Cin seçildi. AK Partili Ahmet Cin göreve geldikten sonra belediye, yapımı süren kütüphanenin bölge halkına “kütüphane mi, kafe mi olsun” diye sorulmasına karar verdi.

Kartal 24’ün olayı gündeme getirmesi ve halktan yükselen tepkilerin ardından oylama günü anket sorusu “kütüphane/kafe mi yoksa kafeterya mı olsun” şeklinde oylandı. Sapanbağları, Yeşilbağlar ve Yeni Mahalle sakinleri tarafından kullanılan oylar ile halk kütüphane yapılmasını istedi.

Sapanbapları Mahallesi Bosnalı Şehit Çocuklar Parkı içinde hizmet vermeye devam eden kütüphane, 3 bin 224 kitap kapasitesine sahip. Dışı olduğu gibi içi de Geleneksel Türk Mimarisiyle yapılan Bosnalı Şehit Çocuklar Parkı’nı en çok ders çalışmak isteyen öğrenciler sevecek. Çünkü kütüphane, ağaçlar içinde oldukça sessiz ve huzurlu bir ortamda yer alıyor. Bosnalı Şehit Çocuklar Parkı hafta içi ve Cumartesi saat 09.30 – 18.00 arasında hizmet veriyor.

Pendik Bosnalı Şehit Çocuklar Kütüphanesi’ne nasıl gidilir?

Adres: Sapanbağları Mahallesi, Şehit Miralay Nazım Bey Caddesi, Behçet Kemal Sokak, No: 1 34893 Pendik / İstanbul. Telefon numarası: +90 216 431 71 64.

Nazmibey Caddesi’nden geçen Kartal – Topselvi minibüsü ile ulaşılır. Bosna Parkı’nda inmelisiniz.

Yunus Caddesi’nden geçen KM34 Kartal – Topselvi – Gülsuyu Metro İETT otobüsü ile ulaşılır. Yunus Caddesi durağında inip 400 metre yürümelisiniz.

Hudut Caddesi’nden geçen KM33 Pendik – Esenkent Metro İETT otobüsü ile gidilir. Turgutpaşa Camii durağında inip 200 metre yürümelisiniz.

Marmaray ile gidecekseniz, Yunus’ta inip yürüyebilirsiniz. Metro ile gidecekseniz, Kartal’da inip KM34 İETT otobüsü ile ücretsiz aktarma yapabilirsiniz veya Yakacık’ta inip yürüyebilirsiniz.

Pendik Bosnalı Şehit Çocuklar Kütüphanesi’ne ulaşım

1. Pendik içi D100 (E-5) altı ulaşım

  • Pendik Çarşı: Pendik tren istasyonu önünden geçen KM33 İETT otobüsüne binerek gidebilirsiniz. Turgutpaşa Camii durağında inin. Yürüyerek gitmek isterseniz Hudut Caddesi’ne gitmelisiniz.
  • Kaynarca: Direkt araç yok ancak trenle Pendik’e gidip KM33 İETT otobüsüne binerek ulaşabilirsiniz.
  • Yeni Mahalle – Kartal Yunus tarafı: Şehit Miralay Nazım Bey Caddesi’ne doğru yürüyerek gidebilirsiniz.

2. Pendik içi D100 (E-5) üstü ulaşım

  • Çamçeşme: 133AK / KM24 İETT otobüsü veya C89 Pendik minibüsü ile gidebilirsiniz. İndikten sonra 1.25 km yürüyerek gidebilirsiniz veya KM33 ile aktarma yapabilirsiniz.
  • Dolayoba – Aydos: 132V / 132P İETT otobüsü ile Pendik’e gidip Pendik’ten KM33 İETT otobüsü ile aktarma yapabilirsiniz veya 1.25 km yürüyerek gidebilirsiniz.
  • Esenyalı: 133 / 133KT İETT otobüsü ile Pendik’e gidin ve oradan KM33 İETT otobüsüne aktarma yapın veya 1.25 km yürüyerek gidin.
  • Şeyhli – Yayalar: C88 Pendik minibüsü veya KM27 / 132P / KM28 / 132E / KM18 / 133GP İETT otobüsü ile Pendik’e inin ve KM33 ile aktarma yaparak gidebilirsiniz veya yürüyebilirsiniz.

3. Pendik E-80 altı ve üstü ulaşım

  • Yenişehir: Harmandere, Kurtköy bölgelerinden ulaşım için C88 Pendik minibüsü veya KM27 / 132P / 132K İETT otobüsü ile Pendik’e inin ve KM33 ile aktarma yaparak gidebilirsiniz veya yürüyebilirsiniz.
  • Merkezköy: Ballıca, Emirli, Göçbeyli, Göçbeyli, Kurna ve Kurtdoğmuş gibi köylerden ulaşım için 132D İETT otobüsüne binin ve Pendik’e kadar gidin. Pendik tren istasyonundan KM33 ile aktarma yapın veya 1.25 km yolu yürüyün.

4. Kartal’dan ulaşım: Merkezden C-78 Sapan Bağları minibüsü veya KM33 ile ulaşabilirsiniz. D-100’den C82 Pendik minibüsü veya KM34 ile ulaşabilirsiniz.

5. Sultanbeyli’den ulaşım: 132M İETT otobüsü ile Kartal Köprüsü’ne ulaşıp buradan KM34 ile aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.

6. Doğu’dan ulaşım (Tuzla, Gebze): Marmaray ile Pendik’e gidin ve oradan KM33 İETT otobüsü ile aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.