Turunçgil Uzun Antenli Böceği nedir, nasıl mücadele edilir?

İstanbul’da 2017’den beri yeşil alanları tehdit eden Afrika kaynaklı Turunçgil Uzun Antenli Böceği nedir, nasıl mücadele edilir? İşte hakkında detaylı bilgiler ve bazı çözüm önerileri.

İstanbul’da ağaçları ve yeşil alanları istila eden Afrikalı böceğe karşı mücadele çok zor. Şimdilik Turunçgil Uzun Antenli Böceği ile mücadelede tek yöntem hastalıklı bölgeleri imha etmek.

Turunçgil Uzun Antenli Böceği hakkında

Turunçgil Uzun Antenli Böceği genelde Çınar, Kavak, Huş, Söğüt, At kestanesi, Akçaağaç, Kızılağaç, Gürgen, Kayın, Karaağaç türleri, Fındık, Elma, Dağ Muşmulası, Kiraz, Armut ve Turunçgillere yerleşerek larvalarını bırakır. Larvalar ağaçların içinde galeriler açar. Fidanları kısa sürede, yetişkin ağaçları ise zaman içinde öldürür.

Erginler yaprak damarları, genç dal ve sürgünlerin kabukları ile beslenir. Bu dallarda kuruma gözlenir. Böcek ağaçlarda; nisan-mayıs aylarında pupa, haziran-temmuz aylarında genç larva, eylül-ekim aylarında ise olgun larva olarak gözlemlenir.

Turunçgil Uzun Antenli Böceği ile mücadele yolları

Beşiktaş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün Turunçgil Uzun Antenli Böceği bilgilendirme broşürü dayanarak verdiği bilgilere göre, Turunçgil Uzun Antenli Böceğinin tespit edildiği yerde karantina tedbirleri alınmalı. Böceğin bulaştığı ağaçlar kesilerek imha edilir. Sınırı tespit edilerek 2 km yarıçapında tampon bölge oluşturulur.

Bu yöntemin dışında bir mücadele yöntemi bulunmamaktadır. Tehlikeli bir tür olan ‘Anoplophora Chinensis’ (Turunçgil Uzun Antenli Böceği) yayılmasını önlemek için Çınar, Kavak, Huş, Söğüt, At kestanesi, Akçaağaç, Kızılağaç, Gürgen, Kayın, Karaağaç türleri, Fındık, Elma, Dağ Muşmulası, Kiraz, Armut ve Turunçgil türlerini yeşil alanlara dikilmemesi gerekir.