Pendik metro hatları inşaat çalışmalarında son durum

İstanbul Pendik’te metro çalışmaları devam ediyor. Yoğun tempoda ilerleyen metro çalışmaları ile ilgili en güncel bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Pendik’ten geçen metro hatları, M10 Kadıköy – Tavşantepe metro hattının devamı ve uzatması olacak. Ayrıca M10 Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı bulunuyor. Pendik içi ulaşımda önemli bir rol oynayacak olan metro hatları tamamlanmak üzere. Pendik – Kaynarca metrosu, Kaynarca – Tuzla metrosu ve daha fazlası hakkında bilmeniz gerekenler için okumaya devam edin.

Pendik metro haritasi
Pendik metro haritası

M10 Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı için Pendik – Hastane kısmı

Hat M10 Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı ile Pendik Merkez ile Sabiha Gökçen Havalimanı birbirine bağlanacak. Proje kapsamında Pendik Merkez ile Fevzi Çakmak-Hastane arasındaki kısımda çalışmalar yürütülüyor.

Yapımı devam eden hattın üç durağı bulunuyor. Pendik Merkez, Kaynarca Merkez ve Fevzi Çakmak-Hastane olmak üzere. Fevzi Çakmak-Hastane durağının ardından hat, Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlanacak. Fevzi Çakmak-Hastane durağının ardından Yayalar-Şeyhli, Kurköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı durağı geliyor.

Projede inşaat çalışmaları 10 Ekim 2022’de Metro İstanbul ile Özgün İnşaat arasında imzalanan sözleşme ile başladı. 4,90 km ve 2 istasyonlu Pendik-Kaynarca hattının, 2023 yılında açılması hedefleniyor.

M4 Kadıköy – Tavşantepe metro hattı için Tavşantepe – Tuzla uzatması

M4 Kadıköy – Tavşantepe metro hattının Tuzla’ya kadar uzatılmasını sağlayacak olan hatla ilgili çalışmalar devam ediyor. Hat kapsamında Çamçeşme, Kavakpınar, Esenyalı, Aydıntepe ve İçmeler istasyonları yer alıyor. İsteyenler İçmeler’de indikten sonra Marmaray ile Tuzla’ya aktarma yapabilecek. İçmeler istasyonu, Marmaray istasyonu ile aynı yerde bulunuyor.

2022’de projede yüklenici firma değişikliği olmadan önce tamamlanma oranı yüzde 33 idi. Yeni yüklenici firma ise çalışmalara 2022 yazında başladı. Bu kapsamda ilk olarak, Kadıköy – Tavşantepe Metrosu, Kaynarca’ya kadar 1 istasyon (1050 metre) uzatılacak. Projenin 1. Etabı 2023’ta tamamlanacak.

Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu’nun 2 istasyonlu 5,1 km uzunluğundaki 1. Etabı ile entegrasyonun sağlanacağı Kaynarca İstasyonu’nun 2023 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Tuzla’ya kadar kalan 5 istasyondan oluşan 2. Etap çalışmaları ise 2024 yılından itibaren başlayacak. Kaynarca -Tuzla hattı ise, 9,10 km ve 7 istasyondan oluşacak. Bu raylı sistemin de 2024 yılından sonra açılması doğrultusunda çalışmalara devam ediliyor.

M4 Kadıköy – Tavşantepe metro hattı için Tavşantepe – Sabiha Gökçen uzatması

M4 Kadıköy – Tavşantepe metro hattının devamı niteliğinde olan Tavşantepe – Sabiha Gökçen Havalimanı uzatması, 2023 yılı başlarında tamamlanarak hizmete açıldı. Kadıköy’den gelen metro, daha önce son durak Tavşantepe olan istasyondan itibaren Sabiha Gökçen Havalimanı’na gidiyor.