Kartal – Yalova feribot seferleri son durum

İDO’nun Kartal ile Yalova arasında gerçekleştirdiği feribot seferlerinin başlayıp başlamadığını ve son durumu vatandaşlar merak ediyor. İDO’nun Kartal’dan Yalova’ya ve Yalova’dan Kartal’a gerçekleştirdiği feribot seferlerinin ne zaman başlayacağı 2024 yılında hala merak konusu.

2017 yılında şoke edici inanılmaz bir karar alan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Kartal – Yalova arası deniz otobüsü seferleri süresiz olarak kaldırdı. İDO’dan elde ettiğimiz bilgilere göre karar Kartal İskelesi’ndeki bakım çalışmaları nedeniyle alındı, ancak tadilattan sonra seferlerin tekrar başlayıp başlamayacağı belirtilmedi.

İDO’nun Kartal’dan Yalova’ya gerçekleştirdiği deniz otobüsü seferleri, iskeledeki tadilat neden gösterilerek süresiz olarak kaldırıldı. Ancak, Kartal İskelesi’nde afiş asıldıktan sonra herhangi bir tadilat çalışması yapılmadı. Öte yandan İDO’nun, Kartal – Yalova seferinde kullanılan deniz otobüsünü, 20 Haziran’da başlayan yaz tarifesi ile Yenikapı – Avşa Adası seferine kaydırdığı öğrenildi.

Daha sonra Kartal – Yalova İDO seferleri Pendik ilçesine kaydırıldı. Hayret verici olayın ardından Yalova seferleri Pendik ilçesinden devam ettirildi. Kartal’dan 1900’lü yıllardan beri yapılan feribot seferleri, bir anda kaldırıldı. 2017 yılından beri geçen 7 yılın ardından Yalova – Kartal seferleri henüz yeniden başlatılmadı.

Kartal – Yalova feribot seferlerine ne oldu?

Kartal’da tadilatı yılan hikayesine dönen ve yıllardır kapalı bulunan İDO Deniz Otobüsü İskelesi üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala açılmadı. “Tadilat Nedeniyle Hizmet veremiyoruz, Pendik’e gidin” tabelası asılarak seferlere son verilen İDO Kartal İskelesi çürümeye terk edildi.

Kartal’dan Yalova’ya deniz otobüsü seferleri yapılan İDO iskelesi kapatılarak Pendik’e taşındı. Kartal’daki iskelenin önüne “Tadilat Nedeniyle Hizmet veremiyoruz, Pendik’e gidin” tabelası asıldı. O gün bugündür Kartal’dan bir deniz otobüsü bile kalkmadı. Yıllardır atıl durumda bırakılan iskelenin önüne otopark yaptılar. Vatandaşlar hem iskeleyi kullanamıyor, hem de önüne park etmek için para ödemek zorunda bırakılıyor.

Kartal’dan Yalova’ya seferler yeniden başlasın

İDO İskelesinin kapanmasıyla beraber Kartal’ı dışarıya açan tüm ulaşım ağı da yok olmuş oldu. Kartal – Yalova deniz otobüsünü kullanan vatandaşlar seyahatlerini Kartal’dan değil de Pendik’ten yapmak zorunda kalınca Kartal esnafı iş yapamaz hale geldi, borçlarından dolayı zorlanan esnaf kepenk kapattı.

Kartal Yalova seferlerinin durdurulması ilçeyi perişan etti. Vatandaşlar ve esnaf artık Kartal’a yapılan bu durumun son bulması ve Yalova seferlerinin yeniden başlatılmasını istiyor. Kartal gibi 1900’lü yıllardan beri bir liman kenti olan ilçeye hizmet vermeyerek Pendik gibi bir yere seferleri taşıyan İDO’nun da bu amacının ne olduğu anlaşılamıyor.

İDO iskelesinin Kartal’dan Pendik’e taşınması yetmezmiş gibi, İstanbul-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren hattı da Pendik’ten başlamak üzere hizmete alındı. Marmaray hattıyla Yüksek Hızlı Tren Kartal’ı es geçip Kadıköy’de duracak şekilde konumlandırıldı, Kartal’a durak verilmedi. Tüm bu durumlar Kartal’da ulaşım anlamında büyük bir eksiklik yarattı. Kartal Yalova feribot saatleri de bu yüzden mevcut değil. Yalova Kartal seferlerinin ne zaman başlayacağı bilinmiyor.

ido-iskelesi-otopark
100 yıllık iskele otopark oldu.

Şehir Hatları ile iç hat seferleri olabilir

Öte yandan İDO’nun Kartal’a ilgisiz kalması nedeniyle ileride Kartal limanının Şehir Hatları vasıtasıyla iç hat yapılabileceği konuşuluyor. Ancak İBB Şehir Hatları henüz bu konuya yanaşmıyor. Kartal’dan vapur seferleri başlatmayan Şehir Hatları yönetiminin ne zaman harekete geçeceği bilinmiyor.

Kartal esnafını büyük bir darboğaza sokan vapur seferlerinin olmaması, vatandaşları ve esnafı rahatsız ediyor. İlçe halkı bir an önce Kartal’ın da deniz ulaşımı konusunda duraklara sahip olmasını ve hatlar ile hizmet vermesini talep ediyor.