DDR4 RAM nedir?

Intel’in yeni nesil işlemcilerinin en büyük avantajlarından biri DDR4 RAM desteği. DDR4 ilk önce Haswell-E işlemcileri ve X99 yonga seti ile desteklendi, ancak Intel’in Skylake işlemcileri DDR4’ü yaygınlaştırdı. Peki DDR4 nedir, neden daha iyi ve neden tercih etmelisiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

DDR4 RAM nedir

DDR4, “dördüncü nesil çift veri hızı” anlamına gelir. DDR3 ve DDR2 olarak bilinen eski Dinamik Erişim RAM’leri için önceki sürümlere göre daha yüksek modül yoğunluğu ve düşük voltaj gereksinimleri sağlayan daha hızlı halefidir. Bu değişikliklerden dolayı, DDR4 modülleri DDR3 ile uyumlu değildir ve sadece yeni PC’lerde bulunur. Eski bir bilgisayarı DDR4’e yükseltmek için, ana kartı ve CPU’yu da yükseltmeniz gerekir.

DDR4 RAM avantajları

Daha Yüksek Hızlar: Tüm standart DDR4 RAM’ler, 2400 MHz’de çalışır. ECC RAM’ler ise 2133 MHz’de çalışır. Bu da 1600 MHz varsayılan DDR3 hızına göre önemli bir artış anlamına gelir. Bu ek hız, daha hızlı açılma, daha düzgün çalışma ve daha sağlam çoklu görev için daha fazla bant genişliği anlamına gelir.

Düşük Güç Gereksinimleri / Daha Az Isı: DDR4, sadece 1,2 volt gerektirir. Bu da 1,5 volt gerektiren DDR3’ten %20 oranla daha az anlamına gelir. Buna karşılık, daha verimli bir uyku modu, güç tüketimini %40-50 oranında azaltır. Azalan güç tüketimi, mobil aygıtlar için daha iyi pil ömrü ve masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için işletme gideri tasarrufu anlamına gelir. Elde edilen ısıdaki sonuçta meydana gelen azalma, tüm iç bileşenlerin ömrünü uzatabilir ve kasa içindeki sıcaklığı minimumda tutarak.

Daha yüksek yoğunluklu çipler: Küçük DDR4 kalıpları çubuk başına daha fazla bellek sağlar, böylece nadir ve pahalı olan 8GB ve 16GB’lık DDR3 çubuklarına göre, DDR4 çubuklarda normal miktarlardır. Sunucu yapılandırmaları için, DDR4 çubuk başına 64GB sağlayabilir.

DDR4 RAM hakkında önemli bilgiler

Double Data Rate 4 (DDR4) Eşzamanlı Dinamik Rasgele Erişim Belleği, Intel X99 yonga seti, Haswell-E işlemciler ve 6. nesil Intel Core işlemcilerin piyasaya sürülmesiyle PC’lerde standart haline geldi. DDR4, 2014 yılına kadar standart olan DDR3’ün yerini aldı. İşte DDR4 RAM hakkında bilmeniz gerekenler.

Daha Yüksek Hızlar

RAM standartlarındaki her yinelemede olduğu gibi, DDR4 de öncelikle bilgisayarlarda daha yüksek işlemci hızlarını ele almak için ortaya çıktı. DDR3 o kadar uzun süredir ortalıktaydı ki hız sıçramaları RAM’deki önceki gelişmelerden daha büyüktü. Örneğin, DDR4 piyasaya çıktığında, en hızlı JDEC standart DDR3 belleği 1600 MHz’de çalışıyordu. DDR4 bellek hızları, yüzde 33 hız artışı olan 2133 MHz’de başlar. DDR4 için JDEC standartları ayrıca, mevcut DDR3 1600 MHz sınırının iki katı olan 3200 MHz’e kadar hız belirtir.

Diğer nesil sıçramalarında olduğu gibi, artan hızlar da gecikmelerde artış anlamına gelir. Gecikme, bir komut veren bellek denetleyicisi ile belleğin bunu gerçekleştirdiği zaman arasındaki zaman boşluğunu ifade eder. Bellek ne kadar hızlı olursa, denetleyicinin onu işlemesi için o kadar fazla döngü gerekir. Daha yüksek saat hızlarında, bellekteki verileri CPU’ya iletmek için artan bant genişliği nedeniyle artan gecikmeler genellikle genel performansı etkilemez.

Daha Düşük Güç Tüketimi

Bilgisayarların tükettiği güç, özellikle mobil bilgisayar pazarına bakıldığında önemli bir sorundur. Bileşenler ne kadar az güç tüketirse, bir cihaz pillerle o kadar uzun süre çalışabilir. Her nesil DDR bellekte olduğu gibi, DDR4 çalışması için gereken güç miktarını azalttı. Bu sefer, seviyeler 1,5 volttan 1,2 volta düştü. Bu fark pek görünmeyebilir ancak dizüstü bilgisayar sistemlerinde büyük bir fark yaratabilir.

Bilgisayarım DDR4 Destekliyor mu?

DDR2’den DDR3 belleğe geçişte CPU ve chipset mimarisi farklıydı. Bu, dönemin bazı anakartlarının aynı anakart üzerinde DDR2 veya DDR3’ü çalıştırabileceği anlamına geliyordu. Daha uygun fiyatlı DDR2’ye sahip bir masaüstü bilgisayar sistemi edinebilir ve ardından anakartı veya CPU’yu değiştirmeden belleği DDR3’e yükseltebilirsiniz.

Bellek denetleyicileri şu anda CPU’nun içine yerleştirilmiştir. Sonuç olarak, hem DDR3’ü hem de yeni DDR4’ü kullanabilen herhangi bir geçiş donanımı yoktur. DDR4 kullanan bir bilgisayar istiyorsanız, tüm sistemi veya en azından anakartı, CPU’yu ve belleği yükseltmelisiniz.

İnsanların DDR4 belleğini DDR3 tabanlı sistemlerle kullanmamasını sağlamak için yeni bir DIMM paketi tasarlandı. Yeni bellek paketi, önceki DDR3 modülleri ile aynı uzunluğa ancak daha yüksek sayıda pime sahiptir. DDR4, en azından masaüstü sistemler için, önceki 240 pime kıyasla 288 pim kullanır. Dizüstü bilgisayarlar da benzer bir boyutla karşı karşıyadır, ancak DDR3’ün 204 pimli tasarımıyla karşılaştırıldığında 260 pimli SO-DIMM düzenine sahiptir.

Pim düzenine ek olarak, modüllerin çentiği, modüllerin DDR3 tasarımlı yuvalara takılmasını önlemek için farklı bir konumdadır.