RAM MHz nedir, ne işe yarar?

RAM hızının oyun gibi belirli uygulamalar için ne kadar önemli olduğu hakkında sık sık sorular sorulur. Cevap sadece “daha yüksek olan daha iyidir” düşüncesinden daha karmaşıktır. Peki tam olarak RAM hızı nedir ve RAM hızı ne kadar önemlidir? Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Bilgisayarınızın performansını etkileyen birkaç faktör vardır. Merkezi işlem birimi (CPU) veya işlemci, en önemlilerindendir. CPU ne kadar hızlı olursa, bilgisayarınızın o kadar hızlı performans göstereceği açıktır. Katı hal sürücüleri (SSD’ler), eski tip dönen sabit disk sürücülerinden (HDD’ler) çok daha hızlı performans gösteren depolama birimleridir. Diğer bir önemli performans faktörü RAM veya bellek hızıdır. Bazıları diğerlerinden çok daha hızlı olmakla birlikte, tüm RAM’ler eşit yaratılmamıştır. Aradaki fark, çoğunlukla web’de gezinen tipik bir kullanıcı için belirgin olmayacaktır, ancak bir oyuncu veya yaratıcı bir profesyonel iseniz, RAM hızı önemli olabilir. Bu kılavuz size RAM hızı fikrini tanıtacak ve bunun bilgisayar performansını nasıl etkilediğine dair temel bir genel bakış sağlayacaktır.

RAM Parametreleri

RAM hızının ilk bileşeni ve en çok bahsedilen, veri aktarım hızıdır. Bu sadece RAM’in CPU’nuza ve CPU’nuzdan geçirebileceği veri miktarıdır. Bugün, çoğu RAM, neslini gösteren kısaltmanın ardından bir sayı ile Çift Veri Hızı (DDR) RAM olarak adlandırılmaktadır. Örneğin, dördüncü ve mevcut nesil için DDR4 gibi. Bundan sonra, Megahertz (MHz) veya saniyede milyonlarca döngü ile ölçülen hızda gerçekleştirebileceğini belirten bir sayı vardır.

Piyasada şu sıralar DDR4-1600 (veya 1.600MHz veri hızı) ile DDR4-3200 (veya 3.200MHz veri hızı) arasında değişen RAM hızları olan RAM’ler mevcuttur. Veri hızı çarpı sekiz olan bir PC4 spesifikasyonu olarak yazılmış RAM’i de göreceksiniz. Bu nedenle, DDR4-1600, PC4-12800 olarak da adlandırılabilir ve DDR4-3200, PC4-25600 olarak da adlandırılabilir.

Tüm bunlarla birlikte, veri hızı ne kadar hızlı olursa, RAM o kadar hızlı olur. Bu kadarı yeterince basit. Modern RAM teknolojisi, eşleşen bellek modülü çiftlerine takıldığında en iyi şekilde çalışır. Bu, DDR4’ün “Çift Veri Hızı” parçasıdır. Yalnızca tek bir bellek modülü takılırsa veya uyumsuz modüller kullanılırsa, veri hızı spesifikasyonun yarısı olur. Örneğin, DDR4-3200 yalnızca 1.600 MHz’de çalışır.

Bir bellek modülü için listelenmiş bulabileceğiniz bir sonraki RAM hızı bileşeni, zamanlama veya gecikme oranını ifade eder. Bu son derece karmaşık olabilir, bu nedenle burada ayrıntılı olarak ele almayacağız, ancak RAM özelliklerini okurken 7-8-8-24 şeklinde biçimlendirilmiş sayılar göreceksiniz. Bu dört sayı, RAM’in belirli işlevleri yerine getirmesi için geçen süreyi belirtir. Temel olarak, bu sayılar ne kadar küçükse, RAM o kadar hızlı performans gösterir.

RAM hızı nedir?

Öncelikle, RAM hızı biraz yanlış bir isim, bu yüzden önce bazı terimleri açıklayalım. Sistem RAM’inizin ne kadar hızlı çalıştığı aslında frekans, bant genişliği, toplam kanal sayısı, miktar, çift veri hızı (DDR), gecikme ve hatta işlemcinizin hızı/genini içeren çeşitli faktörlere bağlıdır. “RAM hızı” tartışılırken çoğu kullanıcı aslında RAM’in frekansına (saniyede işleyebileceği komut sayısına) atıfta bulunur, bu nedenle bu tartışma için aynısını yapacağız. RAM frekansı MHz olarak ölçülür ve genellikle RAM spesifikasyonundaki DDR versiyonunu hemen takip eder. Örneğin, 8GB DDR4-2400 RAM 2400MHz frekansında çalışıyor. RAM frekansları genellikle eski DDR2 modüllerinde 800MHz’den DDR4’te 4200MHz’e kadar değişir. Mevcut jenerasyon DDR4 modülleri 2133 MHz’de başlar.

Burada hatırlanması gereken önemli olan, sistem RAM’in CPU’nun yaptığı gibi komut süreçlerini işlememesidir, bu nedenle daha yüksek bir CPU frekansı neredeyse her zaman daha iyi PC performansı anlamına gelse de, yüksek frekanslı RAM için durum böyle olmayabilir. Bu nedenle, yüksek frekanslı RAM teknik olarak daha hızlı olsa da, ek hız genellikle daha iyi gerçek dünya performansına dönüşmez.

Oyun için RAM hızı ne kadar önemlidir?

Daha önce de söylediğimiz gibi, RAM’iniz ne kadar hızlı olursa, CPU’nuza, depolamanıza ve sistem RAM’i, grafik işlem birimi (GPU) kullanan tümleşik grafiklerde her saniye daha fazla veri beslenebilir. Ayrı bir GPU’nun, bir tür Video RAM veya VRAM olarak belirlenmiş kendi belleği olacaktır; örneğin, video RAM şu anda GDDR6 ile en son versiyondadır. RAM hızı önemli olsa da, daha hızlı RAM’e değil de daha fazla RAM’e sahip olmak daha iyidir. Bilgisayarınızı yapılandırıyorsanız ve bütçe kısıtlamalarınız varsa, daha az sayıda, daha hızlı modüllere göre daha yavaş bir hızda derecelendirilmiş daha fazla RAM satın almayı ekonomik bulabilirsiniz.

Artık daha yüksek frekanslı RAM’in genel sistem performansını etkilemediğini tespit ettiğimize göre, oyun kriterleri ve/veya kare hızları üzerinde ne gibi bir etkisi var? Bulabildiğimiz kadarıyla, çok az. Ayrı bir grafik kartı kullanırken, oyunun performansını doğrudan etkileyen video RAM’in – hem miktar hem de hız – olduğunu hatırlayacaksınız. Çoğu durumda, sistem RAM’i oyun oynarken büyük ölçüde kullanılmayacaktır. Bu nedenle, daha önce belirtilen nedenlere ek olarak, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, RAM frekansının özellikle oyun performansı üzerinde sadece en küçük etkiye sahip olmasının bir başka nedeni de budur.

Daha hızlı RAM kullanmanın olumsuz yanları nelerdir?

Bu nedenle, bazı RAM’lerin yüksek frekansları gösterişli bir özelliktir ve çoğu uygulamanın performansına yardımcı olmasalar da, kesinlikle kötü de değildir, değil mi? Eh … yüksek frekanslı RAM genellikle bu çılgın sayılara ulaşmak için overclock edildiğinden, aslında çökmeler ve donmalar gibi RAM ile ilgili kararsızlığa neden olabilir. Her zaman böyle olmasa da, özellikle biraz daha fazla performans göreceğiniz göz önüne alındığında, biraz ekstra performans uğruna sistem istikrarsızlığını teşvik etmenin her zaman bizim düşüncemiz olmuştur. Bu yüzden şu anda yüksek hızlardan ziyade çoğu sistemde DDR4-2400 ECC ve DDR4-2666 ECC olmayan RAM tercih ediliyor.

Konuyu vurgulamak için, daha hızlı bileşenlere sahip olmak her zaman daha iyidir, eğer fiyatını karşılayabiliyorsanız. Ancak RAM hızı çoğu insan için CPU, GPU ve depolama performansından daha az önemlidir ve yine, daha hızlı RAM’e değil de daha fazla RAM’e sahip olmak daha iyidir. Bilgisayarınızı daha hızlı hale getirmek için yükseltmek istiyorsanız, paranızı fazladan RAM modüllerine, daha hızlı bir CPU’ya, daha güçlü bir GPU’ya veya bir HDD yerine bir SSD’ye harcamak, paranızın karşılığını daha fazla almanızı sağlayacaktır.