İstanbul’da büyük bir su krizi bekleniyor

İstanbul’da barajlardaki su miktarları üzerinden çeşitli dedikodular üretilirken, bu yıl yağışların çok sınırlı olması nedeniyle yaz aylarında büyük bir su krizi çıkması bekleniyor. İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajlarında şu anda yüzde 33 doluluk var.

İstanbul’da barajların yüzde 33’ü dolu; yani barajların yüzde 67’si tamamen boş durumda. Bu sonbaharda nerdeyse hiç yağmur yağmadı. Peki durum böyle giderse ne olacak? Yaz aylarında büyük bir susuzluk yaşanabilir.

2019’un Aralık ayında, bir konuşmasında su krizinden bahseden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un ürkütücü su senaryosu, 2 yıl üst üste kuraklık yaşaması ile ilintili. Bu kuraklığın, yaz aylarına nasıl tesir edeceğini yaşayacağımız kışla göreceğiz. Şu anda henüz kışla ilgili bir tahminde bulunmak güç. Eğer, seneye de bir kuraklık yaşanırsa, arkadaşlarımızın ön görüsü 2021’de bizi bir su sıkıntısı bekliyor.” dedi.

İmamoğlu bu açıklamayı yaptığında barajlardaki su miktarı yüzde 37 civarındaydı. Şimdi barajların doluluk oranları yüzde 33’lerde. Peki İstanbul’a su getirmek için yapılan Melen’de durum ne? Belirsiz.

İstanbul için su sorunu açıklaması

2019’da Melen hakkında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söylemişti:

– Tabi burada çarpıcı olan 2 şey var. Bir tanesi, malum Melen Barajı’nın bundan 2 yıl önce açılacak olması ve bugün orada milyonlarca metreküplük su rezerviyle İstanbul’un beslenebileceği yönünde tarihsel projenin hala niçin neticelenmediği… Aldığımız son bilgiden dolayı burada yapılan yanlış imalatın giderilmesiyle ilgili ek projenin maliyetiyle ilgili alakalı ödeneğin hala çıkarılmamış olması…

– 2040’a, 2071’e kadar su sorunu yaşamayacağımız bir şehir devraldığımız konusunda, Sayın Cumhurbaşkanı dahil, teminatlar verildi topluma. Biz de o teminatı alarak seçildik. Dolayısıyla bu süreç de milli bir meseledir. Eğer DSİ, ödenek sorunu yaşıyorsa, bu ödeneği tesis edecek kurumları bu konuda uyarıyoruz ve duyarlılığa davet ediyoruz. Bu, önemli bir meseledir. En azından bence Sayın Cumhurbaşkanı’nın taahhüt ettiği ve vaat ettiği “2040’a, 2071’e kadar su sorunu yaşamayacağız. Tüm sorunu çözdük” taahhüdünün imza altına alınması için bütün kurumları ve kuruluşları sorumluluğa davet ediyoruz.

– Şu anda 2 yıl su sorunu olmayacağı yönündeki öngörümüzle beraber, bu ileride su sorunu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Kritik olan Melen Barajı’nın yanı sıra, tasarruflar ve geliştireceğimiz su kaynağı oluşturma ile ilgili projelerimiz devam ediyor. Ocak ayında da su çalıştayımız olacak. Bunu orada da ele alacağız. Ama her şeyden önce şunu ifade edelim; Kanal İstanbul projesinin yüzde 30 civarında su havzalarını yok edeceği, İstanbul için ne kadar gereksiz ve ne kadar riskli bir proje olduğunun da ayrı bir ispatıdır. Onun da altını çizelim.