URL kısaltma siteleri

Sitenizin bağlantılarını küçültmek, tıklamaları analiz etmek, takip parametreleri eklemek ve/veya yeniden hedeflemeyi kullanmanıza yardımcı olmak için en iyi URL kısaltıcıyı mı arıyorsunuz?

Bu makalede, tüm kullanım durumları için altı harika hizmet derledik. Ücretsiz URL kısaltıcı hizmetlerinden iş odaklı premium planlara kadar, bu listede harika seçenekler bulacaksınız. Bir link kısaltma hizmeti kullanmak, daha temiz, daha kullanıcı dostu URL’ler oluşturmanıza ve ayrıca bu URL’lerin nasıl performans gösterdiğini izlemenize ve analiz etmenize yardımcı olabilir.

URL kısaltıcı, uzun, ağır bir URL’yi ele alan ve kullanıcıyı tam olarak aynı noktaya gönderen kısaltılmış bir URL sağlayan çevrimiçi bir araçtır. Bazı URL kısaltıcılar, kısa URL hizmetleri, tıklama analizi, UTM parametre desteği ve yeniden hedefleme gibi özelliklerle bu bağlantıları izlemenize ve değiştirmenize de yardımcı olabilir. URL kısaltıcılar, daha kısa, daha estetik URL’ler oluşturmanıza ve bu izleme ve yeniden hedefleme özelliklerinden yararlanmanıza yardımcı olur.

Bitly

Bitly, en iyi URL kısaltma hizmetlerinden biridir. Bitly, URL’leri kısaltmak için güçlü (ve popüler) bir araçtır.

Ücretsiz hizmet, Bit.ly alan adını kullanarak bağlantıları kısaltmanıza izin verirken, premium hizmet kendi özel alan adınızı kullanmanıza izin verir.

Bitly, ücretli sürümde bağlantı yeniden hedefleme gibi özelliklere sahiptir. Gösterge tablonuzda tek tek bağlantıları izleyebilir ve ilgili analizleri alabilirsiniz. Hatta belirli bir yer için pazarlama kampanyanızın performansını da ölçer.

2. TinyURL

TinyURL, anonim kullanım için en iyi URL kısaltma çözümüdür. Bitly’den farklı olarak, kısaltılmış URL’nizde görünen dizeyi özelleştirebilirsiniz.

Örneğin, https://tinyurl.com/y3xvrfpg gibi rastgele bir şey yerine https://tinyurl.com/selam1 oluşturabilirsiniz.

TinyURL tamamen anonimdir, bir hesap açmanıza gerek yoktur. Olumsuz yanı, herhangi bir analiz veya diğer gelişmiş özellikler sunmamasıdır.

3. Ow.ly

Ow.ly, Hootsuite’in parçası olan bir URL kısaltma hizmetidir.

Hootsuite, popüler bir sosyal medya yönetim aracıdır. Ow.ly, sosyal medyada veya başka yerlerde kullanmak için bağlantılarınızı kısaltmanıza olanak tanıyan Hootsuite’teki belirli bir özelliktir.

Zaten bir Hootsuite kullanıcısıysanız, Ow.ly’ye Hootsuite kontrol panelinden erişebilirsiniz. Oradan, kısaltılmış URL’leriniz için analizleri de görüntüleyebileceksiniz.

4. Rebrandly

Rebrandly, tonlarca özellikle dolu gelişmiş URL kısaltma teknolojisi sunar. Bu dijital aracı, özel/markalı (ve daha kısa) akılda kalıcı bağlantılar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu URL kısaltıcıyı çeşitli sosyal ağlarda kısa bağlantılar oluşturmak ve paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Rebrandly ayrıca ayrı çalışma alanları ve ekip arkadaşları oluşturmanıza olanak tanır, bu da onu ekipler için en iyi URL kısaltıcı yapabilir ve ayrıca bağlantı yeniden hedefleme desteği gibi gelişmiş özellikler içerir.

5. T2M

En iyi URL kısaltıcı listemizdeki bir başka benzersiz rakip T2M‘dir. Bu bağlantı kısaltma çözümünün kullanılabilirliğini seveceksiniz. URL izlemeyi kolaylaştırmak için iki ayrı gösterge panosu vardır. Biri konum analizi için, diğeri ise cihaz veya platform içindir. Hatta kısa URL ile birlikte bir QR kodu oluşturur.

T2M’nin ayrılmış örnekleri vardır, yani sunucu yanıtının %100 tek bir kullanıcıya adanmış olacağı anlamına gelir. Bu, hedef URL’nize hızlı yeniden yönlendirme sağlar. Daha fazla tıklama alacak, hatta bağlantının nerede çalışacağına karar verecek kısa, markalı URL’ler oluşturabilirsiniz.

Ücretli plan, parola korumalı bir URL ve özel bir URL gibi daha gelişmiş URL’ler oluşturmanıza olanak tanır. Esnek, kısa URL’ler isteyen çevrimiçi işletmeler için mükemmel bir seçimdir.

6. ClickMeter

ClickMeter, bir URL kısaltıcıdan daha az ve daha çok bir tıklama oranı optimize edicidir. Tonlarca tıklama ile bir URL oluşturmanıza yardımcı olacak birçok özellik vardır. ClickMeter, Google AdWords veya diğer reklam ağlarını kullanan reklam verenler ve ajanslar için daha fazladır.

Küresel bir kitleye ve birden çok dile sahip web yöneticileri için bir cazibe işlevi görür. Konuma dayalı hedeflemeye ek olarak, WordPress ve Shopify gibi popüler içerik yönetim sistemleriyle kolayca entegre edebilirsiniz. Clickmeter’in kontrol paneli, derinlemesine bir analiz raporu sağlar.