WordPress’te DDoS saldırılarını durdurma ve önleme

- Yorumlar

WordPress, dünyanın en popüler websitesi içerik yönetim sistemlerinden biridir; çünkü güçlü özellikler ve güvenli bir kod temeli sunar. Ancak bu, WordPress’i veya başka herhangi bir yazılımı, internette yaygın olan kötü amaçlı DDoS saldırılarına karşı korumaz.

DDoS saldırıları web sitelerini yavaşlatabilir ve sonunda kullanıcıları siteye erişemez hale getirir. Bu saldırılar hem küçük hem de büyük websitelerine yönelik olabilir.

Şimdi, WordPress kullanan küçük bir işletmenin web sitesinin sınırlı kaynaklarla DDoS saldırılarını nasıl önleyebileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Bu kılavuzda, WordPress’e yönelik yapılan bir DDoS saldırısının nasıl etkili bir şekilde durdurulacağını ve önleneceğini göstereceğiz. Amacımız, websitenizin güvenliğini bir DDoS saldırısına karşı tam bir profesyonel gibi yönetmeyi öğrenmenize yardımcı olmaktır.

DDoS Saldırısı nedir?

Türkçesi Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı olan, kısa adıyla DDoS saldırısı, bir WordPress barındırma sunucusundan veri göndermek veya istemek için tehlike altındaki bilgisayarları ve aygıtları kullanan bir tür siber saldırıdır. Bu isteklerin amacı, hedeflenen sunucuyu yavaşlatmak ve eninde sonunda çökertmektir.

DDoS saldırıları, geliştirilmiş bir DoS (Hizmet Reddi) saldırılarıdır. Bir DoS saldırısından farklı olarak, farklı bölgelere yayılmış birden fazla tehlike altındaki makineden veya sunucudan yararlanırlar.

Bu tehlikeye giren makineler bazen botnet olarak adlandırılan bir ağ oluşturur. Etkilenen her makine bir bot görevi görür ve hedef sistem veya sunucuya saldırılar başlatır.

Bu, bir süre fark edilmeme ve bloke edilmeden önce maksimum hasara neden olmalarını sağlar.

En büyük internet şirketleri bile DDoS saldırılarına açık durumda.

2018’de popüler bir kod barındırma platformu olan GitHub, sunucularına saniye başına 1.3 terabayt yollayan büyük bir DDoS saldırısına tanık oldu.

Ayrıca DYN’ye (bir DNS servis sağlayıcısı) yapılan 2016 saldırılarını da hatırlayabilirsiniz. Bu saldırı, Amazon, Netflix, PayPal, Visa, AirBnB, The New York Times, Reddit ve binlerce başka web sitesi gibi birçok popüler web sitesini etkilediği için dünya çapında bir haber kapsamına girdi.

DDoS Saldırıları Neden Olur?

DDoS saldırılarının ardında birkaç motivasyon var. Aşağıda bazı yaygın olanlar:

  • Sadece sıkılmış ve maceracı arayanlar için teknik açıdan eğlence amaçlıdır
  • Politik bir noktaya değinmeye çalışan insanlar ve gruplar
  • Belirli bir ülke veya bölgedeki web sitelerini ve hizmetlerini hedefleyen gruplar
  • Belirli bir işletme veya hizmet sağlayıcıya yönelik parasal zarar vermelerine yönelik saldırılara yönelik
  • Şantaj yapmak ve fidye parası toplamak için

Bir Brute Force Attack ile DDoS Attack arasındaki fark nedir?

Brute Force Attacks genellikle şifreleri tahmin ederek veya bir sisteme yetkisiz erişim sağlamak için rastgele kombinasyonlar denemek suretiyle bir sisteme girmeye çalışıyor.

DDoS saldırıları, yalnızca erişilememesi veya yavaşlatması için hedeflenen sistemi çökertmek için kullanılır.

Bir DDoS saldırısının neden olduğu zararlar nelerdir?

DDoS saldırıları bir web sitesine erişilemez hale getirebilir veya performansı düşürebilir. Bu, kötü kullanıcı deneyimine, iş kaybına ve saldırıyı azaltma maliyetlerine binlerce dolar neden olabilir.

İşte bu maliyetlerin bir dökümü:

  • Web sitesinin erişilememesi nedeniyle iş kaybı
  • Hizmet kesintilerine ilişkin soruları yanıtlamak için müşteri desteğinin maliyeti
  • Güvenlik hizmetleri veya destek alarak riski azaltma maliyeti
  • En büyük maliyet kötü kullanıcı deneyimi ve marka itibarıdır

x