Şiddetli sağanak yağmur İstanbul’u esir aldı

İstanbul, 30 Ocak Cumartesi sabahına sağanak yağmurla uyandı. Aralıksız olarak devam eden yağmur, boşaldı denilen İstanbul’un barajlarına da önemli bir destek sağladı. Yağmur nedeniyle yollarda su akışı oluşsa da daha önceki yıllar gibi sel ya da mahsur kalma olayları meydana gelmedi.

Sabah işe gidiş saatlerinde etkili olan sağanak, sokağa çıkma yasağı nedeniyle işe giden sayısının az olmasından dolayı hayatı felç etmedi. Yine de sokağa çıkma izni bulunanların oluşturduğu yer yer trafik birikmeleri mevcut. Takip mesafesini korumayan sürücüler, sık sık kaza tehlikesi atlattı.

En son hava durumu raporlarına göre İstanbul’da yağmur yağışı, bugün gün boyunca da devam edecek. Ancak saat 15:00’dan sonra yağmurun şiddetini kesmesi ve aralıklarla yağması bekleniyor. Hissedilen hava sıcaklığının 7 dereceye olduğu İstanbul’da rüzgarın hızı Güney Güney Doğu yönünde 9 kilometre/saat olarak ölçüldü. Pazar günü sağanak yağışın etkisini kaybetmesi ve ili terk etmesi bekleniyor. Hava Parçalı Bulutlu ve En yüksek 14°C olacak. Rüzgâr GGD ve değişken hızlarda olacak.

Pazartesi günü Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Hava sıcaklığı En yüksek 18°C olacak Rüzgâr Güney yönlü 10 – 15 km/saat hızla esecek. Cumartesi gününe nispeten oldukça sıcak bir gün olması bekleniyor. Ancak gece yerini sağanak yağışlara bırakacak. Pazartesini Salı gününe bağlayan gece sağanak yağışlar bekleniyor. En düşük sıcaklık 11°C olacak ve Rüzgâr Güney Güney Batı ve değişken. Yağmur ihtimali %70 olarak ölçülüyor. Gece etkili olacak yağış, Salı sabahı da devam edecek.