İmamoğlu: Parasını bulduğumuz üç metro için Hazine onay vermiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki durdurulan metro hatlarından üçü için kredi bulduklarını ancak Hazine’den onay alamadıklarını açıkladı. İmamoğlu’nun açıklaması metronun gelmesini gözleyen İstanbullularda infial yaratırken, onay verilmediği için başlanamayan metro projelerinin Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, Bostancı-Dudullu Metro Hattı ve Yenidoğan- Hastane Hattı olduğu öğrenildi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunan İmamoğlu, “Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. Ocak ayının ilk haftası üç hatla ilgili bizim bu talebimiz reddedildi. Reddedilmese, biz o kredi imkanlarıyla metro hatlarını çok hızlı harekete geçirebileceğiz. Kredi imkanı var, biz buluyoruz. Sadece istediğimiz bir dokunuş.”

Bakanlıktan yalanlama, İBB’den jet yanıt

Hazine ve Maliye Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, “Bu yıl ocak ayında, İBB’nin, Bakanlığımıza sunulmuş ya da reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın açıklamasına sosyal medya hesabından yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, “İBB projeleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca Kamu Yatırım Programı’ndan çıkarıldığı için kredi bulsa da hazine onayına gelmiyor. Dış borç alımı için projenin önce bu yatırım programına alınması sonra da Hazine onayı gerekli.” dedi.