Bilgisayar oyun türleri ve özellikleri

Bilgisayar oyunları, oynanma ilkeleri ve oyun dinamikleri ile büyük ölçüde tanımlanan türlere ayrılır. Sırasıyla bu türler, geliştiricilerin oyuna vermek istedikleri nüansa bağlı olarak kategorilere veya alt kategorilere ayrılır. Bugün bulabileceğiniz tüm PC oyun türlerinin neler olduğunu bu makalede keşfedebilirsiniz.

1. Aksiyon Oyunları

aksiyon oyunlari

Aksiyon oyunları, engelleri aşmak ve farklı nitelikteki hedefleri tamamlamak için becerilerinizden ve reflekslerinizden en iyi şekilde yararlanır. Bu tür oyunlar yüksek bir ritme sahip olma eğilimindedir.

Aksiyon, oyunun odağına bağlı olarak farklı alt kategorilere ayrılan bir türdür:

Aksiyon ve macera

Aksiyon ve macera oyunları diğer aksiyon oyunlarına göre biraz daha yavaştır. Bu alt türün oyunlarında, birçok dövüş anına sahip olacaksınız, aynı zamanda keşfedecek, çeşitli aktiviteler yapacak veya ilginç bir anlatıdan keyif alacaksınız. Bu kategori, rol yapma, atış, sanal alan, platformlar vb. gibi diğer türlerden öğeler içeren oyunları içerir.

Dövüş

Dövüş oyunları, tüm zamanların en rekabetçi türlerinden biridir. Yüz yüze, yakın dövüş veya silah kullanarak karşı karşıya gelmek için bir dövüş oyunu oynayabilirsiniz. Bazen, bir dövüşün ortasında birkaç karakterin sırayla oynayabileceği modları içerir. Grafiklere ve karakterinizi nasıl hareket ettirebileceğinize bağlı olarak 2D, 3D veya 2.5D’de dövüş oyunları var.

Beat’em up

Beat’em up en parlak dönemini 80’li ve 90’lı yıllarda yaşamış bir oyun türüdür. Bazen silahları veya sahnenin unsurlarını kullanırsınız, çünkü her şey yolunda gider! Beat’em up, arkadaşlarınızla işbirliği içinde oynamak için ideal oyunlardır.

Hack’n Slash

Hack’n slash video oyunları, beat’em up oyununa oldukça benzer. Büyük fark, hem yakın dövüş hem de menzilli silahların yanı sıra güçlerin artan kullanımıdır. Bu oyunlar genellikle benzersiz, her zaman renkli ve bağımlılık yapan bir oyun ile muhteşemliğe sahiptir.

Battle Royale

Battle Royale türü son yıllarda popülaritesini artırdı. Bu oyunlardaki göreviniz basit: ayakta kalan son oyuncu olun. Sizi düzinelerce başka oyuncuyla ve hatta 100’den fazla oyuncuyla karşı karşıya getiren çok oyunculu oyunlardır. Genel olarak solo oyunlar oynayabilirsiniz, ancak ikili veya grup halinde oynamak için mükemmel oyunlardır.

Gizlilik, casusluk ve sızma oyunları

Bu oyunlarda, açık eylem genellikle ya ikincil bir seçenek ya da yanlış tavsiye edilen bir yaklaşımdır. En önemli şey, tespit edilmeden ve sizi kanıtlayacak bir iz bırakmadan hedefe ulaşmak veya ortadan kaldırmaktır.

2. Nişancı / Atış Oyunları

nisan oyunlari

Halk arasında silahlı oyun olarak bilinen atış oyunları, sağa ve sola ateş etmeye odaklanan bir aksiyon dalıdır. Her şeyiyle ve temelinin aynı olmasıyla, bu türdeki oyunların ayarı ve oynanabilirliği o kadar çeşitlidir ki, birkaç kategoriye ayrılabilirler.

FPS

FPS (birinci şahıs nişancı), karakteri birinci şahıs olarak yönettiğiniz atış oyunlarıdır. Bu oyunların anahtarı, kelimenin tam anlamıyla kendinizi kahramanın yerine koymanız sayesinde, kendinizi içine kaptırma hissidir.

TPS

Bunun yerine, TPS (üçüncü şahıs nişancı), kullandığınız karakteri kamera arkasında veya üstünde uzaktan gördüğünüz atış oyunlarıdır. Bu alt tür, macera, keşif ve hatta taktik unsurlar içeren dokunuşlarla FPS’den daha yavaş bir hıza sahip olma eğilimindedir.

Shoot’em up

Shoot’em up, bazen shmup olarak kısaltılır, sizi amansız bir mermi yağmuruna tutan atış oyunlarıdır. Neredeyse her zaman aynı yönde hareket ettiğiniz 2B oyunlardır, ancak çok yönlü olanlar da vardır. Gemilerden, tepeden tırnağa silahlı piyadelere kadar her şeyi kontrol edebilirsiniz.

Looter shooter

Looter shooter, mümkün olan en iyi ekipmana ve silahlara sahip olmak için ganimet elde etmeye odaklanan bir alt türdür. Oyunu %100 kazanmak için, en tehlikeli ve karmaşık düşmanları yenmek için en iyinin en iyisine sahip olana kadar saatler harcamak normaldir. Genel olarak, rol yapma unsurları vardır.

Light gun shooter

Bu atıcı kategorisindeki oyunlarda, karakterinizi hareket ettirme konusunda pek endişelenmezsiniz. Bunun yerine, en önemli şey nişan almak ve ateş etmektir. Sizi bir yerden bir yere ya da bir seviyeden diğerine elinizden tutup götüren oyunlardır. Zorluk, bu oyunlar hataları cezalandırma eğiliminde olduğundan, mümkün olduğunca çabuk tepki vermek ve iyi bir hedefe sahip olmaktır.

3. Rol Yapma Oyunları

rol yapma oyunlari

Rol yapma oyunları veya RPG’ler, kendi tarzınıza göre oluşturulmuş karakterlerle oynamak için harikadır. Oyuna bağlı olarak, niteliklerin yaratılması ve dağıtılmasında az ya da çok özgürlüğe sahip olacaksınız. Her halükarda, rol yapma oyunlarında ortak nokta, karakterlerinizi farklı şekillerde geliştirmektir. Bu özellik sayesinde RPG’ler yüksek oranda tekrar oynanabilir!

Aksiyon Rol Yapma

Aksiyon RPG’leri, rol yapma yönünü ihmal etmeden aksiyonu vurgular. Bu oyunlarda hikayede ilerlemek ve görevleri tamamlamak için birçok düşmana karşı savaşmaya alışacaksınız. Aslında, karakter gelişimi genellikle onları güçlendirmeye odaklanır.

Sıra tabanlı ve taktik RPG

Aksiyon RPG’lerinin aksine, sıra tabanlı veya taktik savaş içeren RPG’ler size düşünmek için biraz zaman bırakır. Hareketleri önceden planlayabilir ve düşmanları yenmek için bir strateji seçebilirsiniz. Bu oyunlarda genellikle tek bir karakter yerine bir grup karakteri yönetirsiniz. Onlardan en iyi şekilde yararlanmak için hepsini tanıyın!

JRPG / Japon RPG

JRPG’ler, Japon şirketleri tarafından oluşturulan rol yapma oyunlarıdır. Bu dalda sıra tabanlı veya gerçek zamanlı dövüş içeren oyunlar bulacaksınız.

Roguelike ve Dungeon Explorer

Rol yapma oyunlarında zindanlara vurgu yapan iki alt tür vardır. Hem roguelike’lar hem de zindan tarayıcıları, sonsuz zindanları keşfettiğiniz oyun türleridir. Genellikle bu oyunlar rastgele oluşturulmuş senaryolara sahiptir.

Oynanabilir mekanikler, gerçek zamanlı veya sıra tabanlı dövüş içerebilir. Ayrıca, her iki türde de size hareket özgürlüğü veren oyunlar var, ancak ızgaralar arasında hareket ettiğiniz birçok oyun bulacaksınız.

4. MMO

mmo oyunlari

MMO’lar (devasa çevrimiçi çok oyunculu), sizi oyuncularla dolu bir dünyaya yerleştiren heyecan verici oyunlardır. Eskiden onlara ödeme yapılıyordu veya oynamaya devam etmek için bir abonelik gerektiriyorlardı. Bugün, farklı türleri kapsayan birçok ücretsiz MMO oynama fırsatınız var.

Alt türlerin bazı örnekleri MMORPG (rol yapma), Shooter MMO (atıcı), MMORTS (gerçek zamanlı strateji) veya MMO simülasyondur.

5. Strateji Oyunları

Strateji, bulabileceğiniz oyun çeşitleri ve türleri açısından zengin bir türdür. Strateji oyunlarında en önemli şey oyunu kazanmak için iyi bir plan ve etkili taktiklere sahip olmaktır. Kendinizi her rakibin hareketlerinin önüne koymalı, birimlerinizi yönetmeli ve hatta bazı durumlarda binalar inşa etmeli veya ittifaklar kurmalısınız.

TBS / Sıra tabanlı strateji

En büyük alt türlerden biriyle başlıyoruz! TBS (sıra tabanlı strateji), sırayla gerçekleşen strateji oyunlarıdır. Bazı oyunlarda tur başına yalnızca bir hamle yapmanıza izin verirler; diğerleri birkaç tane yapmanıza izin verir. TBS oyunları, derin oyun mekaniği ile daha yavaş ve rahatlatıcı bir tempoya sahiptir.

RTS / Gerçek Zamanlı Strateji

TBS oyunlarına benzer ancak gerçek zamanlı olma farkıyla RTS (gerçek zamanlı strateji) ile devam ediyoruz. Bu nedenle, bu oyunlar daha yüksek bir hıza sahiptir. Dikkat etmeniz ve sürekli tetikte olmanız gerekecek çünkü hata payı daha küçük. Böyle olması gerekmese de, gerçek zamanlı strateji oyunları daha çok savaşa odaklanma eğilimindedir.

4X

4X terimi, Keşfetme, Genişletme, Patlatma ve Yok Etme terimlerini ifade eder. Bu oyunlarda neredeyse her zaman küçük başlarsınız. Yavaş yavaş, kaynaklar elde ederken, güçlü bir ordu kurarken ve ittifaklar kurarken, zafere ulaşana kadar imparatorluğunuzu genişletin. Kazanmanın yolları genellikle çeşitlidir.

Taktik strateji

Taktik strateji, esas olarak savaş ve teknoloji geliştirmeye yönelik strateji oyunlarını içerir. Sıra tabanlı veya gerçek zamanlı olabilirler ve bu oyunların birçoğunun iyi bir anlatı yükü vardır. Yönetim unsurlarına sahip olabilirler, ancak genellikle ana yemek değildirler.

Kule savunması

Kule savunması kendini açıklayıcıdır. Kulelerinizi veya binalarınızı savunmanız gerekiyor! Ayrıca, aynı zamanda düşmanın kulelerini yok etmeniz gereken durumlar da vardır. Bazı oyunlar bu türü kart veya atış oyunları gibi diğerleriyle karıştırır.

Topçu

Topçu oyunları çok basit bir strateji oyunu türüdür. Rakiplerinizinkileri ortadan kaldırmak amacıyla birkaç birimin kontrolünü elinize alıyorsunuz. İyi nişan almalı, yörüngeleri hesaplamalı ve birimlerinizi akıllıca hareket ettirmelisiniz.

MOBA

MOBA (çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası), oyuncuları iki takıma ayıran çevrimiçi oyunlardır. Göreviniz basit ama gerçekleştirmesi zor: düşman üssünü yok edin. Bunu yapmak için benzersiz yeteneklere sahip karakterleri yönetiyorsunuz ve bazen nesneleri satın alarak onları geliştirebiliyorsunuz. Kazanmak için takım arkadaşlarınızla işbirliği yapmak ve etkili bir stratejiye sahip olmak çok önemlidir!

Auto battler

Otomatik savaşçılar, oldukça basit oynanışa sahip bir alt türdür. Her oyunun amacı otomatik savaşları kazanmaktır. Senin görevin birimler satın almak, onları yükseltmek ve savaş tahtasına yerleştirmektir. Savaş turu başladığında, birimler otomatik olarak savaşır!

6. Macera Oyunları

macera oyunlari

Macera oyunları bize bazen komik dokunuşlarla bazen de ciddi konulara değinen heyecan verici hikayeler verdi. Macera oyunları genellikle iyi bir anlatı yüküne sahiptir ve çözülmesi gereken bulmacalar veya durumlar vardır. Eylem bölümünde zaten bahsettiğimiz gibi, eylem öğeleri içeren oyunları görmezden geliyoruz.

Point & Click

Bu, maceranın en bilinen alt türüdür. Macera oyunları sürekli olarak farklı karakterlerle konuşmamız ve ilerlemek için doğru öğeleri bulmamız veya kullanmamız için bize meydan okuyor. Onlarca yıl önce en parlak günlerini yaşadılar, ancak bugün bile bu tarz oyunlar var.

Konuşma ve anlatı macerası

Bu oyunlar bir hikaye anlatmaya ve konu konuşmaya geldiğinde yaptığımız seçimlerle daha fazlasını etkilemeye odaklanır. Bu, keşfetme, belirli öğeleri arama ve hatta bir bulmacayı çözme olasılığını ortadan kaldırmaz.

Yürüyüş Simülatörü

Yürüyüş simülatörleri, maceranın çok rahatlatıcı bir alt türüdür. Sadece bir yerden diğerine yürümeniz ve hikayenin yavaş yavaş ortaya çıkmasına izin vermeniz gerekiyor. Oyunu oynamak ve yenmek için çok fazla beceri gerektirmez.

Görsel roman ve interaktif film

Yürüme simülatörleri zaten rahatlatıcıysa, bu alt tür daha da rahatlatıcıdır! Etkileşimli bir film olduğunda, genellikle karakter ve çevre ile daha fazla etkileşime girersiniz. Görsel bir roman söz konusu olduğunda, sadece birkaç karar verirsiniz ve o kadar. Gerisi sadece hikayenin tadını çıkarmak!

7. Korku Oyunları

korku oyunlari

Korku oyunları saçınızı diken diken ediyor! Korku oyunlarında ana unsur oyuncuyu korkutmak ya da en azından gergin, bunaltıcı, kasvetli, rahatsız edici bir atmosfer sunmaktır. Aşağıda iki ana alt türü açıklıyoruz.

Hayatta kalma korku

Hayatta kalma korkuları çılgınca popüler. Olası korkulara karşı sürekli tetikte olmanın yanı sıra ecza dolabı ve mühimmat gibi kaynakları da iyi yönetmeniz gerekiyor. Bu nedenle, korku iki şekilde gelir: temanın kendisi aracılığıyla ve en kötü anda ortada hiçbir şey olmadan bırakılmak. Bize güvenin, bu birçok kez olur!

Psikolojik korku

Psikolojik korku oyunlarına gelince, asıl mesele oynanabilir bir meydan okuma sunmaktan ziyade ürpertici bir atmosfer sağlamaktır. Bizi yanlış anlamayın: Bazı oyunlar zorlayıcıdır, indirilmesi gereken düşmanlar ve çözülmesi gereken bulmacalar vardır. Ancak, en önemli şey, kendinizi düşmanca olmayan bir ortama sokmaktır.

8. Platform Oyunları

Platform oyunları, karakterinizi sahnenin bazı bölümlerinde doğru bir şekilde konumlandırmanız için sizi zorlar. Bu başlı başına bir zorluktur, ancak platform oyunlarının çoğu, çözülmesi gereken savaş ve / veya bulmacalar içerir. Bu oyunları kazanmak beceri ve sabır gerektirir, çünkü bir bölümü veya tüm seviyeyi birkaç kez tekrar denemek normaldir.

9. Hayatta kalma ve zanaat oyunları

Hayatta kalma oyunları, zanaatkarlıkla el ele gitme eğilimindedir. Bu oyunlarda keşfetmeniz gereken bir dünya ve kaçınmanız veya ortadan kaldırmanız gereken birçok tehdit var. Oyunda ilerledikçe, iyi bir ekipman yelpazesi oluşturmanız ve hatta büyük binalar inşa etmeniz normaldir. Hayal gücünüzü serbest bırakmak için iyi bir tür!

10. Sandbox ve açık dünya oyunları

sandbox oyunlari

Sandbox (kelimenin tam anlamıyla sandbox) ve açık dünya oyunlarının ortak bir yönü vardır: hareket ve hareket özgürlüğü. Bir yandan hikayeyi veya ana hedefi takip edebilirsiniz. Öte yandan, uçsuz bucaksız senaryolar içinde kaybolmanızı ve başka aktiviteler yapmanızı hiçbir şey engelleyemez. Sahip oldukları saatlerce içerik için en sevilen oyun türlerinden biridir.

12. Arcade oyunları

Arcade oyunları çok çeşitli alt türleri kapsar ve hepsinde hızlı oyun dinamikleri bulunur. İster birkaç dakika ister birkaç saat oynamak isteyin, bu oyunlar size sonsuz eğlence verecek. Genel olarak, atari oyunları sizi rekor kırmaya teşvik etmek için puanları saklar.

12. Simülasyon oyunları

simulasyon oyunlari

Simülasyon, hayal edebileceğiniz her şeyi kapsayan çok kapsamlı bir türdür. Bu türün ana noktası, bir sporu, etkinliği veya hayatın bir yönünü simüle etmektir. Genellikle çok gerçekçidirler, ancak bu oyunlarda tuhaf dokunuşlar olabilir. Buna spor, yarış, yaşam simülasyonu ve şehir veya iş oyunları dahildir.

13. Kart oyunları

kart oyunlari

Kart oyunları en iyi ihtimalle rekabetçidir. Kart destenizi yaratırsınız, aralarında sinerji ve güçlü kombinasyonlar olmasını sağlarsınız. Bu türdeki oyunlar sırayla gerçekleşir ve tam tersinin ne yaptığına iyi bakmak çok önemlidir. İyi bir stratejiye sahip olmanın yanı sıra, rakibin hareketlerine de uyum sağlamalısınız!

14. Zihinsel çeviklik oyunları

Zihinsel çeviklik oyunları beyninizi maksimuma kadar sıkıştırır. Bu tür oyunlarda ipuçlarını keşfetmeniz, bulmacaları nasıl çözeceğinizi anlamanız, blokları doğru oyuna yerleştirmeniz ve suçları çözmeniz gerekecek. Eğitici oyunlar da bu türün bir parçası olarak kabul edilir.

15. Parti oyunları / Mini oyunlar

Parti oyunları, çok çeşitli hızlı ve son derece rekabetçi mini oyunlar içeren oyunlardır. İyi vakit geçirmek için çok fazla zaman harcamayı gerektirmedikleri için birçok arkadaş ve aile ile oynamak için idealdirler. Bu oyunlardan bazıları tek başına oynanabilir.

16. Müzikli oyunlar

Müzikli oyunlar dans, şarkı ve enstrüman oyunlarını içerir. Müzik tutkunları için idealdirler ve yeteneklerinizi gitarla veya sesinizle yeteneklerinizi gösterirler. Oyunlar hızlıdır, çünkü bir şarkı kadar sürer.