Avrasya Tüneli geçiş ücretleri 2024

Avrasya Tüneli’nde 2024 yılı geçiş ücretleri belli oldu. İstanbul’un Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası’nı denizin altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli için yeni geçiş ücretleri açıklandı. Avrasya Tüneli motosiklet geçiş ücreti de dahil olmak üzere tüm bilgiler için yazının devamını okumaya devam edin.

Avrasya Tüneli ücret tarifesi

Avrasya Tüneli geçiş ücretlerine yüzde 26’dan fazla zam geldi. 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olan yeni ücretlere göre tüneli kullanacak olan araçlardan daha yüksek ücret alınacak. Avrasya Tüneli’nden geçiş yapacak olan otomobil ve minibüsler için 2024 yılı güncel ücret tarihlendirmesi aşağıda belirtilmiştir:

  • Otomobil: 80 TL (00.00-05.00 arasında 40 TL)
  • Minibüs: 120 TL (00.00-05.00 arasında 60 TL)
  • Motosiklet: 31,20 TL (00.00-05.00 arasında 15,60 TL)

Tünelden geçmekte olan 3.20 metreden küçük iki aksi araçlar otomobil sınıfında, 3.20 metre ve üstünde aks aralığı olan iki akslı araçlar ise minibüs tarifesinden ücretlendirmeye tabi tutuluyor.

Avrasya Tüneli ödeme yöntemleri

Avrasya Tüneli’nden geçerken kullanılabilecek ödeme yöntemleri arasında birçok modern ödeme yöntemi yer almaktadır. OGS ve HGS ile geçmek isteyenler aynı gişeyi kullanabiliyor. Tünel boyunca kesintisiz bir yolculuk için Avrasya Tüneli’nde gişelerde nakit ve kredi kartı ile ödeme seçeneği sunulmuyor. Yani Avrasya Tüneli’nden geçerken kredi kartı ve nakit para ile ödeme yapamazsınız.

Ayrıca ihlalle geçiş ödemesi hizmeti sayesinde geçiş yapacak sürücüler geçiş ücretlerini online olarak cep telefonları üzerinden kredi kartı ile yapabilir, ancak ceza ödememek için ihlalle geçiş ücretinin 15 gün içinde ödenmesi gerekiyor. Tünelden geçerken ödeme yapmak için mevcut halihazırda sahibi olduğunuz OGS ve HGS hesaplarınız üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Tünelden geçmek için öncesinde başka bir işlem yapmanıza gerek yok. Anlaşmalı bankalar ve ödeme yöntemleri arasında Garanti BBVA, Yapı Kredi, Türkiye İş Bankası ve BKM Ekspress bulunur.

Avrasya Tüneli yasaklı araçlar

Avrasya Tüneli’ni yalnızca 1., 2. ve 6. sınıf araçlar kullanabilir. Yani otomobil, minibüsler ve motosikletler tünelden geçebilir. Tünelden geçmesi yasak olan araçlar arasında bisiklet, otobüs, kamyon, TIR, çekici araç, ikiden fazla aksı bulunan araçlar, 5 bin kilogramdan ağır araçlar, tehlikeli madde taşıyan araçlar, 2.8 metreden yüksek araçlar bulunur.

Avrasya Tüneli yol güzergahı

Avrasya Tüneli’nin Anadolu Yakası’ndaki çıkışı Üsküdar Selimiye’de D-100 bağlantı yoluna gerçekleşir. Buradan Haydarpaşa Numune önünden doğrudan D-100 boyunca ilerleyebilirsiniz ve Ünalan tarafından eğer sahile gitmek istiyorsanız sahil yoluna geçebilirsiniz veya E-80’e gitmek istiyorsanız O-1 ve O-2 otoyolları üzerinden Çamlıca Gişelerine ve ardından E-80 otoyoluna geçebilirsiniz. Tünelin Avrupa Yakası’ndan çıkışı ise Fatih’teki Kennedy Caddesi’ne gerçekleşir. Buradan D-100’e geçmek için İDO Yenikapı önünden bağlantı yollarını takip edebilirsiniz.

Tünele girmeden önce yakıt seviyesi kontrol edilmeli, FM radyo açılmalı, güneş gözlükleri çıkarılmalı, farlar açılmalı, gişelerdeki trafik işaretleri takip edilmeli ve OGS veya HGS kartları doğru yerleştirilmeli. Sürüş sırasında şerit değiştirilmemeli, 40 metrelik takip mesafesi korunmalı, U dönüşü yapılmamalı, anonslar, radyo, trafik işaretleri takip edilmeli ve acil bir durum olmadıkça durulmamalıdır.