Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti 2024

Yap işlet devret yoluyla yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 2024 yılı geçiş ücreti belli oldu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3.Köprü) geçiş ücretlerine zam yapıldı. Yeni zamlı tarife ile beraber Yavuz Sultan Köprüsü için geçiş ücretleri açıklandı.

Türkiye’de birçok proje gibi Yavuz Sultan Selim Köprüsü de yap işlet devret yöntemiyle yapıldığı için yapan şirketler yüksek geçiş ücretleri ile fiyatlandırma yapmakta. Bu nedenle Türkiye’ye ait geçmişte yapılan köprülerden geçmek daha ucuz olurken, özel şirketlere ait olan yap işlet devret köprüleri ise çok daha astronomik ücretlere tabidir. Hatta geçmeyenler bile devlet garantisi nedeniyle geçiş ücreti ödemiş sayılır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü yeni geçiş ücreti

KGM’nin internet sitesinde yer alan listeye göre; Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde otomobiller için geçiş ücreti 35 TL, hafif ticari araçlar için geçiş ücreti 45 TL, araç sınıfı 3 için geçiş ücreti 85 TL, araç sınıfı 4 için geçiş ücreti 220 TL, araç sınıfı 5 için geçiş ücreti 275 TL, araç sınıfı 6 için geçiş ücreti 25 TL oldu.

  • Araç sınıfı 1: 35 TL
  • Araç sınıfı 2: 45 TL
  • Araç sınıfı 3: 85 TL
  • Araç sınıfı 4: 220 TL
  • Araç sınıfı 5: 275 TL
  • Araç sınıfı 6: 25 TL

Köprüde en düşük geçiş ücreti motosiklet gibi araçlar için alınırken, daha sonra binek otomobillerden itibaren köprü geçiş ücreti yükselir ve özellikle otobüs, minibüs, kamyon ve TIR gibi büyük araçlardan daha yüksek geçiş ücreti tahsil edilir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yeni geçiş ücretlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Tabloda detaylı olarak araç sınıflarına göre geçiş ücretleri TL cinsinden yazılmıştır.