Martı mı ucuz, taksi mi? İşte fiyat karşılaştırması

Elektrikli scooter’lar tüm şehre yayılmaya devam ediyor. Taksici esnafı Uber’den sonra şimdi de Martı’dan rahatsız. Peki “taksici yok edici” olarak ün salan Martı mı daha ucuz, yoksa taksi mi daha ucuz? İşte fiyat karşılaştırması…

Martı’nın başlangıç ücreti e-scooter için 5,09 TL, mobilet için 7,99 TL ve moped için 7,69. Her 1 dakika için ise e-scooter için 4,99 TL, mobilet için 7,99 TL ve moped için 7,69 ücret talep ediliyor.

Martı ile taksi karşılaştırması

Takside ise 1 dakika karşılığında alınan ücret 3,261 TL olarak belirlendi. Taksimetre açılış ücreti 24,55 TL. Taksi ile 10 dakikalık yolculuk 57,16 TL’ye denk geliyor. Ancak taksi ile minimum ücret olarak 90 TL ödenmesi gerekiyor.

Martı e-scooter ile 10 dakikalık yolculuk 55,99 TL’ye denk geliyor. Taksi ile 10 dakikalık mesafeyi gitmek, Martı’ya göre 32,84 TL daha pahalıya geliyor. Ancak yol uzarsa işler değişir.

Martı ile 50 dakika ve daha az sürede yapılan yolculuklar taksiye göre daha ucuz olurken, bu süreden sonraki ücretlerde ise birbirine yakın bir ücretlendirme ortaya çıkıyor. Ancak süre ne kadar artarsa taksi daha avantajlı olur.

Bu karşılaştırma sadece e-scooter ile yapılmıştır, bir de elektrikli motosiklet ile oluşacak fiyat farkını düşünün.